Smarujemy placki créme fraîche doprawionym solą, pieprzem i gałką muszkatołową, zostawiając wolne 3 cm ciasta od brzegu. Nakładamy cebulę, bekon i posypujemy utartym żółtym serem. Pieczemy aż brzegi się mocno zrumienią...
Z podróży zwykle przywozi się jakiś nowy smak do domu. Mnie bardzo smakowała sałata z piklowaną marchewką w Szwecji. Po powrocie postanowiłam zrobić kilka słoików dla nas. Świetnie pasuje do ryb, mięs i ożywia smakiem wegetariańskie dania.
Pomidory jeszcze są dostępne, teraz są pyszne i mają doskonały smak. To prawdziwa bomba witaminowa, a w formie kiszonki wartości zdrowotne pomidorów się zwielokratniają. Kiszone pomidory to specjalność rodem z Ukrainy. Już po 3 dniach nadają się do jedzenia, a im dłużej stoją, tym są kwaśniejsze.
Pomidorki podsmażyć na oliwie. Cebulę pokroić w kostkę i dorzucić do pomidorków. Dodać resztę składników, smażyć na małym ogniu przez około 30 minut. Na koniec wyjąć goździki. Można całość zmiksować. Gorący relish przełożyć do wyparzonego słoika...
Czerwone porzeczki już dawno się skończyły. Mnie o nich przypomina chutney, który zrobiłam tego lata i który służy mi między innymi jako świetny dodatek do grillowanego serka.
Spożywanie kiszonek jest bardzo zdrowe, bo to naturalne probiotyki, a lista warzyw nadających się do kiszenia stale się powiększa. I bardzo dobrze, bo trzeba wiedzieć, że każde warzywo to inny rodzaj szczepu prozdrowotnych bakterii.
Najzdrowsza jest surowa, świeża żurawina, jednak jest bardzo kwaśna i nie każdemu może przypaść do gustu. Konfitura to inna sprawa - idealnie sprawdzi się jako dodatek do mięs, można ją podać również z herbatą w zimne jesienne wieczory :)
Wielką zaletą domowych powideł jest to, że w okresie, kiedy śliwki są naprawdę dojrzałe, można je z powodzeniem przygotować bez dodawania grama cukru. Ich gotowanie (którego mówiąc szczerze trochę się obawiałam), ograniczyłam do minimum.
Ten chutney to kwintesencja mijającego sezonu - na pomidory i śliwki. Wbrew pozorom świetnie do siebie pasują, zwłaszcza w połączeniu z indyjskimi przyprawami. Chutney jest wyśmienity i wspaniale podkreśla smak serów
Śliwki to jedne z owoców, które lubię tylko po obróbce cieplnej. (...) Tym razem zrobiłam je w wersji słonej – zapraszam Was na chutney śliwkowy na czerwonym winie. W mojej wersji – jak zawsze – bez cukru. Bo po co komu cukier do śliwek?
Lubicie jesienne przetwory? Wszyscy pewnie już znają czeko-śliwkę, czyli śliwkową, zdrową nutellę – bo te powidła w smaku przypominają delikatni właśnie ten popularny czekoladowo – orzechowy krem. O ile nutelli nie lubię (tak, wiem, jestem chyba jedyną osobą na świecie!), to czekoladowe powidła śliwkowe mogłabym wyjadać ze słoika łyżką i nigdy mi się nie znudzą.
Czy z cukinii można zrobić dżem? Oczywiście, zapraszam na przepyszny cytrynowy dżem z cukinii. Jest łatwy w przygotowaniu a jego efekt mnie naprawdę zaskoczył. Delikatny, nie za słodki, z lekką nutą cytrynową, zachęcam do wypróbowania :-).
Pyszna, orzeźwiająca galaretka / konfitura z czerwonej porzeczki. Absolutnie delikatna i wyjątkowa w smaku. Owoce porzeczki, zawierają naturalne pektyny, dzięki nim, galaretka po gotowaniu, sama gęstnieje. Jeżeli chcesz skrócić czas gotowania, możesz dodać cukier żelujący
Ogórki małosolne to nic innego jak krótko kiszone ogórki gruntowe. Ich przygotowanie jest banalnie proste, każdy sobie poradzi :). Czas oczekiwania to około 3-4 dni. Ich smak w dużej mierze zależy od jakości ogórków, dlatego polecam poszukać sprawdzonego źródła :).
Uniwersalna sałatka do słoików na zimę z warzyw tj. cukinia, ogórek, papryka, marchewka i cebula. W ten sposób, konserwuję warzywa od kilku lat. Ze zrobieniem sałatki, poradzi sobie każdy, nawet początkująca w kuchni osoba.