Porady kulinarne

  • Ciasto marchewkowe na oleju - jak długo chłodzić ciasto przed podaniem?

    Po przełożeniu kremem wstaw ciasto do lodówki – już po 1–2 godzinach będzie idealnie ścięte i gotowe do podania, a jego smak będzie jeszcze lepszy.

    Pochodzi z przepisu: Ciasto marchewkowe na oleju
  • Krem do dekoracji - co zrobić przed nałożeniem?

    Schłódź krem przed dekoracją. Krem z mascarpone i śmietanki warto wstawić na kilka minut do lodówki przed nakładaniem. Będzie stabilniejszy i łatwiejszy do rozsmarowania, a efekt końcowy bardziej estetyczny.

    Pochodzi z przepisu: Ciasto marchewkowe na oleju
  • Jak przygotować orzechy włoskie do ciasta marchewkowego?

    Orzechy włoskie posiekaj drobno nożem zamiast mielić – dzięki temu zachowają chrupkość i ciekawą strukturę w środku ciasta.

    Pochodzi z przepisu: Ciasto marchewkowe na oleju
  • Marchewka w cieście - jaki rodzaj tarki wybrać?

    Użyj drobnej tarki do starcia marchewki – wtedy lepiej połączy się z ciastem i nie będzie wyczuwalna w strukturze.

    Pochodzi z przepisu: Ciasto marchewkowe na oleju
  • Co zrobić przed formowaniem pączków serowych?

    Zanim zaczniesz formować pączki, koniecznie zwilż dłonie olejem Kujawskim – dzięki temu ciasto nie będzie się kleić do rąk, a Ty łatwiej uformujesz zgrabne kulki.

    Pochodzi z przepisu: Ekspresowe pączki serowe
  • Domowy majonez- co jest ważne?

    Podczas robienia domowego majonezu nie odrywaj blendera od dna naczynia, dopóki masa nie zacznie gęstnieć — dzięki temu uzyskasz idealnie kremową konsystencję bez ryzyka zwarzenia. Upewnij się też, że wszystkie składniki mają temperaturę pokojową, wtedy majonez łatwiej się uda.

  • Sos czosnkowy - co zrobić, aby był aromatyczny?

    Aby sos czosnkowy był wyjątkowo aromatyczny, ząbki czosnku delikatnie rozgniećcie nożem przed siekaniem — uwolni to więcej smaku i naturalnych olejków eterycznych. Pamiętajcie też, by nie smażyć czosnku zbyt długo – wystarczy chwila na średnim ogniu, aby nabrał złocistego koloru, ale się nie przypalił. Przypalony czosnek może nadać sosowi goryczki.

    Pochodzi z przepisu: Łosoś w sosie czosnkowym
  • Jak smażyć faworki?

    Faworki tradycyjne smaż na rozgrzanym oleju rzepakowym o temperaturze ok. 170* – 180* C po kilkadziesiąt sekund z każdej strony.

    Pochodzi z przepisu: Faworki tradycyjne
  • Jak przechowywać pączki?

    Nie wkładamy pączków do lodówki! Chłód przyspiesza czerstwienie. Lepiej przechowywać pączki w temperaturze pokojowej. Przechowuj je szczelnie owinięte folią spożywczą z dopływem powietrza.

    Pochodzi z przepisu: Pieczone pączki twarogowe
  • Jak smażyć pączki jogurtowe?

    Nakładaj ciasto do gorącego oleju przy pomocy dwóch łyżeczek zanurzonych wcześniej w wodzie lub oleju — dzięki temu masa nie będzie się do nich kleić, a pączusie zachowają ładny, okrągły kształt. I pamiętaj, żeby nie mieszać oleju zbyt intensywnie podczas smażenia – pączusie same się pięknie obrócą, kiedy będą gotowe z jednej strony!

  • Donaty - jaka temperatura oleju?

    Podczas smażenia donutów zadbaj o to, by olej miał stałą temperaturę około 180°C — dzięki temu donuty będą puszyste w środku i złociste na zewnątrz, a nie nasiąkną tłuszczem. Jeśli nie masz termometru, wrzuć kawałeczek ciasta do oleju — jeśli od razu wypłynie i zacznie się rumienić, temperatura jest idealna.

  • Pączki dubajskie - jaki tłuszcz do smażenia?

    Wybierz odpowiedni tłuszcz – do smażenia idealnie sprawdzi się rzepakowy olej Kujawski z pierwszego tłoczenia 🫶 Ma wysoką temperaturę dymienia, co oznacza, że pączki będą równomiernie usmażone i lekkie;

    Pochodzi z przepisu: Dubajskie pączki
  • Krem z kaszy manny - co zrobić, aby nie było grudek?

    Kaszę mieszaj energicznie podczas gotowania, a po wystudzeniu dokładnie zmiksuj z mascarpone, aby uzyskać idealnie gładki krem.

    Pochodzi z przepisu: Miodownik na oleju
  • Polewa czekoladowa - jak uzyskać idealną konsytencję ?

    Dodanie oleju Kujawskiego sprawia, że polewa jest bardziej płynna, gładka i lepiej się rozprowadza. Dzięki niemu czekolada nie twardnieje zbyt szybko i nie pęka przy krojeniu. To szczególnie ważne, jeśli chcesz uzyskać równą, lśniącą powierzchnię na wierzchu ciasta. Aby polewa była jeszcze bardziej aksamitna, warto roztapiać czekoladę w kąpieli wodnej i dodawać olej stopniowo. Odpowiednia ilość tłuszczu sprawia, że czekolada jest bardziej elastyczna i łatwiej się nakłada. Dodatkowo dzięki olejowi Kujawskiemu, polewa uzyskuje subtelny połysk i delikatną strukturę, idealnie dopełniając smak miodownika. Do czekolady możesz także dodać kilka łyżek śmietanki 30%, co uczyni polewę bardziej aksamitną i kremową. Ważne jest,…

    Pochodzi z przepisu: Miodownik na oleju
  • Jak równo pokroić warstwy ciasta?

    Aby uzyskać idealnie równe warstwy, przed krojeniem dobrze schłodź ciasto – lekko twarde będzie mniej podatne na kruszenie. Użyj długiego, ostrego noża o cienkim ostrzu lub noża strunowego do ciast. Możesz również zaznaczyć wysokość cięcia, robiąc lekkie nacięcia wokół boków ciasta, a następnie prowadząc nóż po tych liniach. Jeśli chcesz mieć pewność, że warstwy będą równe, możesz użyć nitki – wystarczy owinąć ją wokół ciasta, skrzyżować końce i delikatnie zaciągnąć. Taki sposób pozwoli uzyskać precyzyjne przekrojenie bez ryzyka nierównych krawędzi.

    Pochodzi z przepisu: Miodownik na oleju
  • Zbyt słone śledzie -co zrobić?

    Jeśli śledzie są bardzo słone, warto je wcześniej namoczyć – najlepiej przez 1-2 godziny w zimnej wodzie lub mleku, zmieniając płyn co 30 minut. Dzięki temu będą delikatniejsze w smaku.

    Pochodzi z przepisu: Śledź z musztardą i chilli

Zobacz też