Drożdżowe ciasto smażone na patelni bardzo przypomina węgierskie placki jednak smażony twaróg z delikatnie skarmelizowaną cebulką to jest argument, który jak dla mnie przemawia na korzyść tych placków. Warto spróbować.
Proste i szybkie placuszki z twarogu, które są tradycyjną potrawą kuchni rosyjskiej (Сырники) i ukraińskiej, gdzie nazywane są również tworożnikami (творожники). Najczęściej podawane są ze śmietaną (u mnie gęsty jogurt) i konfiturą.
Niezależnie od przepisów charakterystycznych dla danego regionu socca to po prostu placek przygotowywany z mąki z ciecierzycy, wody i oliwy z oliwek i smażony na patelni lub w piecu w specjalnych miedzianych formach.
Sezon placków cukiniowych za nami, zatem pora na jesienne placuszki z marchewki. Pyszne, słodkie słodyczą marchewki, miła odmiana dla panujących placków ziemniaczanych. Pyszne same w sobie. Rumiane, chrupiące, z delikatnie przysmażonym brzegiem.
Naleśniki z mąki orkiszowej są fantastyczne, dużą bogatsze w smaku, łatwiej się smażą i nadają się do przygotowywania naleśników zarówno na słodko, jak i słono czy wytrawnych.
Bardzo proste urozmaicenie klasycznych naleśników, wystarczy dodać 2-3 łyżki szpinaku a naleśniki nabiorą wyjątkowości. Moje małe dziecię się nimi zajada, więc może i wasze pociechy też się skuszą. Dzięki temu „przemycicie” trochę witamin w cieście naleśnikowym.
Bliny to tradycyjne danie kuchni rosyjskiej, ukraińskiej i białoruskiej. Zwykle przygotowuje się je na drożdżach z mąki gryczanej lub mieszanki mąki pszennej i gryczanej. Wykorzystując moje zamiłowanie do wypieku domowego chleba zrobiłam bliny na bazie zakwasu żytniego, tego na którym piekę chleb. Do ciasta dodałam też tarte buraki, co wzbogaciło bliny o charakterystyczny słodkawy smak, który dobrze komponuje się z chrzanowym majonezem, słonym śledziem i kawiorem.
Danie szybkie, proste i oszczędne, jako że można zużyć niezjedzone ziemniaki obiadowe. Wersja wielce podstawowa, bo zanim zalejemy ziemniaki jajami, możemy do nich wmieszać to, co lubimy lub mamy akurat pod ręką, lub należy szybko zużyć.
Najbardziej znane francuskie naleśniki- Crêpes Suzette to prawdziwy raj dla podniebienia. Istnieje kilka wersji historii powstania ich przepisu. Dla mnie najciekawsza jest ta, mówiąca że powstały one w wyniku błędu czternastoletniego pomocnika kuchennego Henriego Charpentiera, pracującego w restauracji Hetel de Paris w Monte Carlo.
Placki te stwarzają niesamowicie wiele możliwości w kuchni, można je posmarować ulubionym sosem, dodać chrupiące warzywa, ser lub warzywa i zawinąć w roladkę. Można je także wykorzystać do wielu interesujących dań np. burrito, tacos, fajitas, enchiladas, quesadilli i wielu, wielu innych.