Dziś była moja pierwsza przygoda z mięsem kurczaka marynowanym w maślance, muszę przyznać że mięso było tak soczyste i kruche że znikło w zastraszającym tempie z naszych talerzy.
Te frykadelki tak naprawdę bardzo przypominają zawijane zrazy, tyle że robi się je z mielonego mięsa. To jeden z tych przepisów, do których lubię wracać, bo ma w sobie coś... coś domowego i swojskiego ;)
Tym razem przygotowałam dość nietypowe pierogi, bo robione z ciasta ziemniaczanego i pieczone w piekarniku... Jak nazwa wskazuje, pochodzą one z Litwy, jednak przyjęły się także na Suwalszczyźnie pod nazwą „soczewiaki”.
Proste, pieczarkowe risotto to doskonały dodatek do aromatycznych kotlecików skrywających w sobie serowe wnętrze. Oczywiście, każdą z tych dwóch pozycji można przyrządzić oddzielnie – frykadelki można podać z ziemniakami, a risotto zjeść jako samodzielne danie. Ale wspólne ich połączenie na jednym talerzu jest pyszne i niebanalne.
Ostatnio trafiłam na promocję na udka z kurczaka i tak sobie pomyślałam co by tutaj…… no i wyszła, zapiekanka z ryżem i mięsem z udek kurczaka. Do zapiekanki oczywiście możemy użyć innego mięsa drobiowego
Przypadkowe dodanie przyprawy 5 smaków spowodowało, że przypomniało mi się jedzenie wietnamczyków na placu konstytucji sprzed wielu, wielu lat. Do kompletu zabrakło kiełków i pędów bambusa, a klopsiki powinny zastąpić kawałki kurczaka lub wieprzowiny, co wprowadzę następnym razem. Ale i tak obiad był świetny, zwłaszcza, że 30 minut to też całkiem niezły czas.
Surówkę z surowego buraka już Wam kiedyś przedstawiałam. Pisałam też o wyższości buraka surowego nad gotowanym (chodzi o wartość IG). Dzisiaj wersja z marchewką i dodatkiem awokado. Idealny dodatek do dania mięsnego również dla tych na diecie cukrzycowej.
Przepisów na marokańskie tadżiny jest chyba nieskończenie wiele wersji. Tym razem zrobiłam tadżin z kurczaka i ciecierzycy, według przepisu podpatrzonego w magazynie „Kuchnia”. Niestety nie posiadam specjalnego naczynia do przyrządzania tadżinu, ale głęboka patelnia też daje radę ;) Tadżin był bardzo smaczny, aromatyczny i sycący.
Curry z ciecierzycy z którego ostatecznie wyszło chilli z ciecierzycy ;) Danie zainspirowane przepisem z książki "100 zdrowych potraw", ale zmodyfikowane nieco przeze mnie. Potrawa wyszła dość pikantna, ale bardzo, bardzo smaczna. Połączenie ciecierzycy i szpinaku jest naprawdę trafione.
Harissa to pasta z papryczek chili, czosnku i przypraw, która dość często przewija się w składnikach wielu potraw arabskich. Szczególnie popularna jest w Tunezji, gdzie używa się jej niemal do wszystkiego – kanapek, sosów, zup, kuskusu i potraw mięsnych.
Bardzo prosta i szybka sałatka. Pomysł na zagospodarowanie makaronu który np.pozostał z obiadu. Idealna na zabranie ze sobą do pracy lub szkoły. Do tego smaczna i pożywna :) Polecam :)
Bardzo lubię domowe wędliny już przekonaliście się o tym nie raz... i nadal będą się tu pojawiać na moim blogu domowe mięska :-) A jeśli chodzi o wędliny suszone to mogłabym je jeść i jeść:-)
Tym razem postanowiłam z mieszanego mięsa drobiowo-wieprzowego zrobić pasztet. Skleroza nie boli, więc zapomniałam dodać wątróbki. I choć nie wpłynęło to na łatwość rozsmarowywania, to jednak tego smaku mi trochę brakowało. A o to, żeby dało się pasztet rozsmarować zadbała generalnie tym razem słonina, która miała początkowo być pokrojona w cieniutkie plasterki do wyłożenia foremki i zabezpieczania pasztetu przed wyschnięciem.