Vichyssoise to chłodnik z pora, ziemniaków i cebuli, który zrobił międzynarodową karierę. Trwają spory, czy jest to zupa francuska, czy też amerykańska. Trop prowadzi do Louisa Diat, francuskiego szefa kuchni hotelu Ritz w Nowym Jorku
Chłodnik buraczkowy to taka już letnia klasyka. Jego przygotowanie zajmuje kilka chwil - oczywiście jeśli odpowiednio wcześniej upieczemy buraczki i przygotujemy bulion. Ja dzisiaj zajadałam ten chłodnik z młodymi ziemniaczkami. Dbającym o linię proponuję podwójną porcję samego chłodniku ;)
Latem często robię zupy z warzywami i ryżem, lekko przestudzone są idealne na gorące dni. W tej zupie ziemniaki zastąpiłam nasionami bobu i dodałam odrobinę kurkumy, co dodało potrawie wyrazistości.
Lekko kwaśna i orzeźwiająca dzięki dodatkowi kwasu chlebowego gasi pragnienie i zaspakaja głód. Chłodnik rosyjski – „okroszka” – jest daniem narodowym , istniejącym co najmniej od 8 stuleci.
Chłodniej się jakoś zrobiło, proponuję więc przepis na zupę z czerwonej soczewicy i szpinaku, z dodatkiem rozgrzewającego chilli i imbiru. Receptura pochodzi z uwielbianej przeze mnie książki Jamiego Olivera „Każdy może gotować” i po raz kolejny polecam ją tym początkującym, jak i zaawansowanym w sztuce kulinarnej. Zupa jest przepyszna!
Chowder mój jest mieszanką ryb i krewetek z dodatkiem ziemniaków i śmietany. Stanowi doskonałe jednogarnkowe danie. Dodatkowym plusem jest to, że robi się ja błyskawicznie;-)
Norweska zupa kalafiorowa blomkålsuppe jest bardzo prosta do przygotowania. Jej ugotowanie zajmie Wam nie więcej niż 30 minut. Obowiązkowe dodatki to żółtka i szczypta gałki muszkatołowej. Smakuje wybornie.
Szukając inspiracji na jakąś rozgrzewającą, jesienną zupę, przypomniałam sobie o duńskiej zupie porowej, która przewinęła się już przez wiele blogów, ciesząc się sporym uznaniem. Nic dziwnego: jest łatwa i szybka do zrobienia, a do tego bardzo smaczna. Ser i szynka powinny obłaskawić każdego sceptyka zup ;)