Przepis banalnie prosty. Klasyczne ciasto na pierogi wypełnione jagodami wymieszanymi z mąką ziemniaczaną podane z sosem jogurtowym. Proste a jakże smaczne.
Klasyk kuchni góralskiej, zdecydowanie bardzo udany - połączenie kurek z wyrazistym, wędzonym serem jest fantastyczne. To proste w przygotowaniu danie, lekkie, idealne na upały.
Choć powszechnie wiadomo, że kasza ma w sobie dużo dobrego to jednak nie każdy jest jej miłośnikiem... Może warto się przełamać i spróbować jej w innym wydaniu? hmm.. a patrząc z innej perspektywy - może raczej pierogi w innej wersji :)
Przy okazji pierogowej soboty pod wezwaniem ruskich pierogów, pomyślałam, żeby zamiast ziemniaków użyć kaszy jaglanej. Jak potem sprawdziłam to nie byłam pierwsza z tym pomysłem ,a pierogi wpisane są na listę produktów regionalnych Podkarpacia:-). Muszę przyznać, że smakowo wyszły całkiem, całkiem;-) I szkoda, że to nie ja jestem ich prekursorem...
Oto pomysł, jak z najprostszych składników zrobić wykwintne danie :) Ravioli to rodzaj włoskich pierogów, raczej niedużych, o kwadratowym lub okrągłym kształcie. Najczęściej nadziewa się je mięsem, serem ricotta lub szpinakiem, ale tak naprawdę skład farszu może być zupełnie dowolny.
Do kaczego mięsa, które zostało po ugotowaniu rosołu dodałam trochę kurek i w ten sposób powstało pyszne nadzienie do pierogów :) Kurki jako takie również zostały mi po przygotowaniu innej potrawy i mogę stwierdzić, że ten bardzo smaczny obiad powstał niemal z samych resztek ;)
Wszystko zaczęło się od tego, że kupiłam sobie takie cudo do wykrawania pierożków. Oczywiście natychmiast chciałam je wypróbować, przewertowałam więc kilka książek i postanowiłam przygotować włoskie ravioli nadziewane szpinakiem.
Tak powstała ta pyszna, zdrowsza i - z uwagi na to, że postanowiłam do nadzienia dodać świeży rozmaryn - również bardziej aromatyczna wersja. To bardzo smaczne rozwiązanie, przypuszczam, że przypadnie do gustu nawet osobom nieprzekonanym do razowych pierogów czy jakichkolwiek modyfikacji klasycznych przepisów.
Zwykłe pierogi możemy podać w nowoczesnej formie. Pieczone w piekarniku z dodatkiem zdrowej mąki żytniej posmakują nawet konserwatystom. Jako, że nie zawierają grzybów leśnych, mogą jeść je nawet najmłodsi uczestnicy Wigilii.
Cebulkę pokroić w drobną kostkę i podsmażyć na oleju. Ser zmielić w malakserze na gładko. Dodać wędzonego i ugotowanego łososia i ponownie zmiksować...
Na moje pierwsze pierogi w życiu, wybrałam te z nadzieniem ze szpinaku, grzybów i sera cheddar (można oczywiście dodać inny ulubiony, oby o wyrazistym smaku). Sam farsz i ciasto robi się bardzo sprawnie, jednak lepienie ich zajmuje dużo więcej czasu.