Kolejny przepis kuchni chińskiej, która w ostatnim czasie chyba gości u mnie najczęściej.
Wszyscy z zazdrością patrzą, kiedy to w pracy na talerz wyciągam coraz to lepsze smakołyki.
Dania kuchni chińskiej i tajskiej przyrządza się niesamowicie szybko, najczęściej na woku, a składniki zwykle dostępne są w każdym sklepie.
Duża ilość przypraw sprawia, że dania są niezwykle aromatyczne.
Naan to chlebki, o których pewnie słyszał każdy.
Troszkę przypominają popularne pity, których używa się do przygotowania kebabów.
Chleb Naan został sprowadzony do Indii przez Mongołów, którzy przybyli z Persji przez Afganistan, a w języku perskim ” naan ” oznacza „chleb”.
Tradycyjnie nie wałkuje się go, lecz rozklepuje i rozciąga, aż będzie miał kształt kropli.
Dziś mam dla Was przepis na Nem rán czyli przepyszne wietnamskie sajgonki.
Z farszem ze świeżo mielonego mięsa, makaronu ryżowego, warzyw i aromatycznych przypraw.
Podane na gorące z delikatny słodko-ostrym sosem są fantastycznym pomysłem np. na imprezę!
Z całą pewnością zrobią furorę!
Yotam Ottolenghi i Sami Tamimi w "Jerozolimie” tak oto opisują to niezwykle proste i smakowite danie: “Balilah to popularne palestyńskie jedzenie uliczne, sładające się ze świeżej ciecierzycy przyprawionej kuminem i sokiem z cytryny. Niezwykle satysfakcjonująca przekąska.
Regiolnalna potrawa z Centralnej Polski. Idealna na jesienne szarugi, rozgrzewająca, podnosząca odporność. W innych regionach funkcjonuje jako żurek. Z braku dostępu do świeżych, leśnych grzybów moja zalewajka jest z dodatkiem ciemnych pieczarek, może choć trochę imitujących te leśne.
Greckie obwarzanki to jeden z moich ulubionych przysmaków z ciasta francuskiego!
Połączenie ciasta francuskiego z delikatnym kruchym ciastem tworzy fantastyczną całość, której ciężko się oprzeć.
Greckie obwarzanki są niesamowicie kruche, delikatne i bardzo chrupiące.
Jest to stara potrawa z kraju Basków, kiedyś przygotowywana w aluminiowym garnku, jednym z niewielu sprzętów kuchennych, które zabierano na pokład łodzi rybackich.
No bo Marmitako to tradycyjna potrawa morska, choć oczywiście można ją znaleźć również i na lądzie.
Bardzo często jest stałym elementem konkursów kulinarnych w Kraju Basków zarówno po hiszpańskiej, jak i francuskiej stronie.
Kladdkaka to coś na kształt brownie. Wnętrze ciasta powinno przypominać zakalec. Stopień "niedopieczenia" zależy w dużym stopniu od upodobań. Ja wybrałam "lekkiego" zakalca, ale jeśli skrócicie czas pieczenia o 2-3 minuty, środek będzie bardziej niedopieczony. Piekłam to ciasto dwie niedziele z rzędu i właśnie taka wersja najbardziej mi posmakowała :)
Donauwelle - klasyk kuchni niemieckiej. Bardzo popularne i lubiane ciasto, w żadnej cukierni nie może go zabraknąć. Donauwelle składa się z dwukolorowego ciasta ucieranego z wiśniami, maślanego kremu budyniowego i glazury czekoladowej uformowanej na kształt fal. Środek ciasta w przekroju tworzą również fale, które powstają poprzez zapadnięcie się wiśni podczas pieczenia.
Ten przepis chodził za mną od dawna. Ciastka serowe, całuski, usteczka - jak zwał tak zwał. Myślę, że każdemu obił się o uszy - weź takie same proporcje twarogu, masła i mąki, zagnieć, powycinaj i poukładaj jabłka zawijając. Tak w skrócie :)
Manty to pierożki gotowane na parze wypełnione ostrym nadzieniem mięsnym ( najczęściej baraniną ).
Ja dziś mam dla Was ich słodką wersję, z nadzieniem serowym, którą można spotkać równie często.
Pierożki są niesamowicie delikatne i wyjątkowo smaczne!
Zapewne znajdą się tacy, którzy dziwić będą się na widok cynamonu dodawanego do potrawy z warzyw , ale gwarantuję Wam , że cynamon w potrawach warzywnych lub mięsnych nie jest w kuchni greckiej niczym dziwacznym, a właściwie jest to całkiem powszechny składnik.