Popularny chlebek bananowy w formie bezglutenowej. Polecany dla osób z nietolerancją glutenu, białka mleka, laktozy, celiakią i polecanej prze mnie diety bez pszenicy. Bardzo szybki i prosty w wykonaniu, w smaku nie odbiega zupełnie od chlebka bananowego przygotowanego na zwykłej mace pszennej. Smaczny, aromatyczny, niskokaloryczny. Polecam :)
Kolejny chlebek pieczony w garnku żeliwnym. Szybki bo drożdżach i z chrupiącą skórką. Dodatek prażonej cebulki bardzo ożywia smak i aromat chleba - świetnie komponuje się z żytnią mąką.
Kochają go wszyscy, z którymi podzieliłam się przepisem, a że idą święta, stwierdziłam, ze pora go przypomnieć, bo prezentuje się naprawdę ładnie, a nie wymaga wcale dużo pracy.
Kto zacznie piec chlebek w domu ...to wpadł po uszy. Zawsze przyjdzie pomysł na inny, na inne dodatki, smaki czy przyprawy. W domu będzie piękny zapach a my będziemy wiedzieć co jemy :)
Przepis z Scandilicious baking Signe Johansen. Miałam na niego ochotę od bardzo dawna - w książce zdjęcie jest niesamowicie wręcz apetyczne. Zrezygnowałam jednak z lukru - tak słodki chleb nie nadawałby się na śniadanie. Spróbuję jednak przygotować go raz jeszcze, bardziej w formie strucli, z lukrem i zdecydowanie na słodko - wtedy będzie stanowił wyśmienity deser.
Od razu spodobało mi się połączenie pistacji, kiełbasy i suszonych śliwek, więc długo się nie zastanawiałam i od razu zabrałam się do pieczenia. Wam też polecam ten przepis, bo jest prosty i pozwala wykorzystać to, co zostaje w lodówce - nie muszą to być przecież te same dodatki, które proponuję w dzisiejszym wpisie. Mogą to być, jak poleca autorka książki, sery czy grillowane warzywa, więc zachęcam do eksperymentowania. Chlebek jest pyszny sam i np. z twarożkiem. N
To już będzie tradycją Nowego Roku, że będę Was witać chlebem i życzyć jednocześnie by Wam go nigdy nie zabrakło, by Nowy Rok był dużo lepszy od minionego, by spełniły się Wasze marzenia, a zamierzone cele i plany były zrealizowane najlepiej jak się da!
Chleb, który każdego powinien bez problemu przekonać, że pieczenie wcale nie jest dla wybranych. Nie wymaga też nie wiadomo jakich umiejętności, bo zrobienie takiego sodowego chleba jest banalnie proste. Wystarczy waga i miska...
Chlebek bułgarski mnie absolutnie zachwycił. To coś pośredniego między chlebem, ciastem drożdżowym i chałką. Nie jest słodki, ale jest bardzo delikatny i puszysty. Zachowuje świeżość nawet następnego dnia.
Zawsze wydawało mi się, że zrobienie bajgli jest strasznie trudne i zdecydowanie wykracza poza moje umiejętności. Okazało się jednak, że nie taki diabeł straszny, jak go malują ;) Było to może trochę pracochłonne, ale tak naprawdę nie nastręczyło mi żadnych problemów.