Chleb żytni na drożdżach z prażoną cebulką

Kolejny chlebek pieczony w garnku żeliwnym. Szybki bo drożdżach i z chrupiącą skórką.

Dodatek prażonej cebulki bardzo ożywia smak i aromat chleba - świetnie komponuje się z żytnią mąką.

Zdjęcie - CHLEB ŻYTNI NA DROŻDŻACH Z PRAŻONĄ CEBULKĄ - Przepisy kulinarne ze zdjęciami Chleb żytni na drożdżach z prażoną cebulką SKŁADNIKI:

  • 1 kg mąki żytniej chlebowej - typ 720
  • 10 dkg świeżych drożdży
  • 2 łyżeczki cukru
  • 800 ml ciepłej wody
  • 1 szklanka siemienia lnianego
  • 1 szklanka prażonej cebulki
Drożdże wymieszać z cukrem i kilkoma łyżkami wody, odstawić na kilka minut w ciepłe miejsce. Drożdże w tym czasie powinny zacząć pracować.
W misce wymieszać wszystkie składniki. Przy chlebie na bazie mąki żytniej nie ma potrzeby długiego wyrabiania ciasta, wystarczy wszystko dokładnie wymieszać.

Foremka silikonowa Ciasto wyłożyć do formy. Przykryć posmarowaną olejem folią i odstawić w ciepłe miejsce do wyrastania.
Wstawić do piekarnika nagrzanego do temperatury 200 stopni. Po 10 minutach zmniejszyć temperaturę do 180 i piec jeszcze ok. 40 minut. W połowie czasu pieczenia można bochenek wyrzucić z formy i piec dalej na kratce.
Garnek żeliwny
Na obsypaną porządnie mąką ściereczkę przełożyć wyrobione ciasto i razem ze ściereczką przełożyć je do miski lub durszlaka. Przykryć i odstawić do wyrośnięcia.
Do piekarnika wstawić garnek razem z pokrywką i ustawić temperaturę na 250 stopni (u mnie to maksymalna temperatura). Garnek nagrzewać 25-30 minut.
Po tym czasie wyjąć garnek, przełożyć szybkim ruchem chleb i przykryć przykrywką.
Piec pod przykryciem 15 minut, odkryć i piec jeszcze 15 minut.

Zdjęcie - CHLEB ŻYTNI NA DROŻDŻACH Z PRAŻONĄ CEBULKĄ - Przepisy kulinarne ze zdjęciami Chleb żytni na drożdżach z prażoną cebulką

Reakcje:

Kategorie przepisów

Podobne przepisy