Buraki (...) gotujemy w skórce. Po ugotowaniu studzimy i obieramy z skórki. Następnie ścieramy na tarce duże oczka. Cukinie obieramy i ścieramy także na tarce duże oczka. Paprykę myjemy i kroimy w paseczki. Cebule siekamy w kosteczkę...
Nie wiem czy to prawda, ale podobno pomysł na marynowanie czosnku wywodzi się z dawnej Persji. Jakie miał tam zastosowanie jest dla mnie zagadką. Ja przez całą zimę przegryzam go sobie dodając do sałatek lub na kanapki i nie straszne mi żadne choróbska i przeziębienia. Robię co roku spory zapas tego specjału aby starczyło na całą zimę.
Postanowiłam, że zrobię ten ketchup i się udało! Bardzo się cieszę, bo jest bardzo, bardzo smaczny. Cukinii w smaku nie czuć, ale on jest naprawdę rewelacyjny, taki słodko-ostry.
Lubicie ostre przyprawy, to proponuję ostry sos z chili - jest doskonałym dodatkiem do serów czy pieczonych mięs a nawet tak po prostu na kanapkę. Polecam
Kiedy znalazłam przepis na cukiniowy keczup nie mogłam z niego nie skorzystać. Cukinia na działce mimo niesprzyjającej aury i lekkich nocnych przymrozków nadal kwitnie i owocuje. Takiego urodzaju nie przewidziałam i mimo mojej miłości do cukinii lekko mi się już w tym sezonie przejadła w postaci, zup, kremów, placków, zapiekanek.... Przepis na keczup spadł mi z nieba :)
Buraki ugotować , obrać ze skóry, zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Paprykę i cebulę pokroić w drobną kostkę, wrzucić do gara. Dodać ocet, cukier, sól i gotować przez 15 minut...
Burak i Rozmaryna. On czerwony, ona zielona, razem walczyli o wolność warzyw i protestowali przeciwko GMO. Jej zapach rozpalał go do czerwoności, ona zaś bez przerwy mogła słuchać jego opowieści o tym, że wszystkie owoce i wszystkie warzywa są sobie równe. On zachwycał się jej linią, ona zaś zasypiała przytulona do jego pulchnego brzuszka. Byli jak motylek i słoń, jak Diego i Frida, a świat im tego zazdrościł.
Kolor musu zależy od użytej dyni - ja miałam zwyczajną, taką, z której wycinamy lampiony na Halloween.
Hokkaido na przykład daje mus o cudownie intensywnym, pomarańczowym kolorze, a wypieki z jej dodatkiem będą zdecydowanie bardziej pomarańczowe niż moje.
Zaopatrzcie się więc w owoce, garnek o grubym dnie, drewnianą łyżkę i sporo czasu. Po dwóch dniach mieszania, gdy cały dom wypełni słodki zapach, cieszyć się będziecie prawdziwym skarbem jesieni zamkniętym w słoikach.
Warto wypróbować różnych przepisów z wykorzystaniem aronii, które wspaniale pomagają w walce z nadciśnieniem, są wartościowe w profilaktyce antyrakowej i cudownie chronią nas przed przeziębieniami.
Marynowany (peklowany) ser jest tradycyjnym i bardzo popularnym daniem w Czechach i na Słowacji. Sposobów wykonania jest jest tyle ile rodzin je wykonujących i można marynować praktycznie każdy jego rodzaj poczynając od serów twarogowych, poprzez twarde, żółte kończąc na serach pleśniowych.
Co tu dużo pisać, to prawdziwy przysmak, który zwykły kawałek pieczeni, czy pasztetu zmienia w królewskie danie. Doskonały na ciepło i na zimno, do obiadu i na kanakę. A jeśli znajdzie się na stole podczas imprezy, na pewno zbyt długo na nim nie będzie goscił :)
Wspaniały dodatek do sałtatek, na kanapki, do samodzielnego podjadania, a oliwa, która zostaje ma już tak pyszny smak, że idealnie sprawdza się jak najlepszy sos. Polecam!