tłusty czwartek

 • Faworki
  4

  Faworki

  "Jabłek , jabłek pełen kosz..........jak dukaty złooooote, sreeeeebrne, nieście proszę...."Tego typu piosenkę śpiewałam na apelu w podstawówce, gdy chodziłam do czwartej klasy. Tak fałszowałam, że dostałam pałę. Nauczycielka obraziła się na mnie i przez parę miesięcy nie musiałam brać udziału w akademiach.
 • Faworki (chrust)
  16

  Faworki (chrust)

  Ciąg dalszy karnawałowych specjałów , czyli faworki , czy też jak ktoś woli - chrust. W sumie do tego przepisu bardziej pasuje ta druga nazwa , bo to , co z niego wychodzi , jest bardzo lekkie i chrupiące. Faworki natomiast kojarzą mi się bardziej z grubszymi i raczej miękkimi ciasteczkami , takimi , którymi można się najeść (moja mama zawsze takie robiła , więc zapewne stąd mi się to wzięło) ;-)
 • Pączki Berlińskie
  10

  Pączki Berlińskie

  Co prawda "tłusty czwartek" już za nami , ale pozostało jeszcze kilka dni karnawału. Tym razem proponuję przepis zwłaszcza dla tych , którzy mają odwieczny problem "do czego zużyć białka" , bo zazwyczaj po zrobieniu pączków zostaje ich całkiem sporo. Otóż do wykonania tych pączków używa się całych jajek , więc ten kłopot mamy z głowy.
 • Pączki
  4

  Pączki

  Kiedy wyrośnie zagniatamy je jeszcze raz dodając trochę aromatu pomarańczowego.Odstawiamy do ponownego wyrośnięcia. Gdy wyrośnie bardzo delikatnie odrywamy niewielkie ilości ciasta, robimy placuszki, wkładamy w nie niewielką ilość dżemu, dokładnie zaklejamy i robimy zgrabne kuleczki. Odkładamy na ściereczki wysypane mąką i czekamy aż wyrosną.
 • Faworki
  5

  Faworki

  W okolicach Trzech Króli moja mama zawsze robiła nam faworki. Tym razem ja zrobiłam je dla moich dzieci. Przepis ten jest bardzo dobry, bo wychodzą z niego kruchutkie faworki - te z dodatkiem śmietany często stają się zbyt twarde lub gumowate. Udają się zawsze, więc czego chcieć więcej? :)
 • Oponki drożdżowe
  17

  Oponki drożdżowe

  Miałam wczoraj małą przygodę kulinarną. Wszystko zaczęło się od tego, że zwykle po obiedzie mamy jakiś deserek. A przy niedzieli, przyzwyczailiśmy się, że jest to ciasto. Ale jakoś przy przedświątecznym natłoku zajęć nie upiekłam nic, co mogłoby stanowić słodkie zakończenie niedzielnego obiadu... I jak się można domyślać, trochę nam było z tym nieswojo:) bo coś słodkiego by się przekąsiło.
 • Przepis na faworki
  6

  Przepis na faworki

  Po obejrzeniu zaprzyjaźnionych blogów mnie również udzielił się karnawałowy nastrój pieczenia tradycyjnych zapustnych ciastek. Przygotowanie takich przysmaków w domu wymaga sporo czasu, trzeba też smażyć je na głębokim tłuszczu. Kiedy jednak ma się do pomocy małe, chętne rączki, żaden przepis nie jest taki straszny jak się wydaje ;)
 • Pączki na maślance
  10

  Pączki na maślance

  A u mnie karnawałowe szaleństwo trwa (i bynajmniej nie chodzi tu o tańce ;-) Znowu pączki , jednak tym razem nie drożdżowe. To typowe amerykańskie 'cake doughnuts' , znane między innymi z Dunkin Donuts.
 • Świderki
  5

  Świderki

  Karnawał trwa , a zatem proponuję znowu coś smażonego.Tym razem nie pączki , ale podobnie. Świderki , bo właśnie o nich mowa , są mało słodkie , więc jesli ktoś takie właśnie woli , nie powinien ich w ogóle lukrować lub tylko delikatnie ozdobić.
 • Faworki Atinki
  6

  Faworki Atinki

  Faworki to tradycyjne polskie, chrupkie ciastka smażone w okresie karnawału, w Tłusty Czwartek lub na ostatki. Posypane cukrem pudrem, smakują wyśmienicie, uwielbiamy je! :) Wczoraj dziecię mnie zapytało, czy upiekę faworki, żeby mógł zanieść troszkę do zerówki i poczęstować dzieci i panią.