Jeśli jeszcze nie macie dość bidniutkich przepisów ze starego kukbuka alergika, to dziś pokażę Wam fajne placki z ziemniaków i mąki, znane na naszym pięknym Podhalu jako moskole. To są placki z mąką pszenną/orkiszową, a zatem z glutenem.
Świetnie pachnąca i bardzo smaczna. Ze względu na czas przygotowania kapusty nie jest to najszybsze danie, ale jak ktoś lubi łazanki, to może przygotować większą ilość kapusty do nich i potem ją wykorzystać właśnie, jako nadzienie.
Kluski śląskie - tradycyjne polskie danie, który chyba każdy z nas próbował choć raz w swoim życiu.
I chyba większość lubi!
Znam osobiście rodziny, które nie wyobrażają sobie tygodnia bez tego przysmaku na stole.
Najlepiej jak zostają nam ziemniaki z dnia poprzedniego. Wtedy ich przygotowanie trwa dosłownie chwilkę. A wiecie dlaczego te kluski mają dziurkę w środku? Żeby sos mógł się tam gromadzić;-)
Znakomity sposób na zrobienie pysznych klusek, podpatrzony na stronie Jakuba Kuronia. W moim rodzinnym domu rzadko takie kluski się pojawiały. Na ogół ugotowane ziemniaki były przerabiane na kopytka, które też bardzo lubię.
Odkąd pamiętam wielbię kluski pod każdą postacią. Jednak dodatek dyni w kluskach śląskich sprawił, że są one jeszcze lepsze – pulchne, delikatne i wręcz rozpływają się w ustach.
Moskole, nasze małopolskie, proste, dobre jedzenie. Żadnych cudów, tylko ziemniaki i mąka. Ważne, aby ziemniaki były mocno skrobiowe i nie stały długo w wodzie po ugotowaniu. Będą wtedy zbyt wodniste i trzeba będzie dodać więcej mąki, co zdecydowanie zepsuje ich smak.
Śląska sałatka śledziowa - Hekele - to popularne danie kuchni śląskiej spożywane w dni powszednie i w czasie postu. Hekele są obecne również w kuchni niemieckiej pod nazwą - Häckele lub Häckerle. Potrawa została wpisa
Przepis podaję tak jak ukazał się w zaproszeniu u Renaty, ale sądzę że każdy może ilość składników dobrać do swoich upodobań. Najlepiej smakuje z dobrym, żytnim chlebem.
Tak jak chleby na mąkach bezglutenowych są mało smaczne, tak ciasto kruche zupełnie dobrze się obroniło. Mało tego, zostałam poproszona o powtórkę wypieku. Czyli tym razem próba udana.
Coś domowego innego, dlaczego nie . Wykorzystałam placki chlebowe , ciut grubsze od tortilli do tego swojska kaszanka i dużo warzyw , smakuje wyśmienicie.
Tutaj smaki idealnie do siebie pasują, sam oscypek i sama żurawina, to już nie to samo. Można śmiało powiedzieć ,,duet idealny”. Ja właśnie taki ,,duet” schowałam w roladce z kurczaka.
Kołocz (kołacz) śląski to słodki placek, popularny na Górnym Śląsku i Śląsku Opolskim. Wyróżnia go wyborny maślany smak i pracochłonna, złocista posypka w typie kruszonki, z warstwą cukru pudru na wierzchu. Ciasto występuje w dwóch wariantach, z nadzieniem: serowym, makowym lub z jabłkami i bez nadzienia.
Dziś zapraszam na kluski śląskie w jesiennej odsłonie, z dodatkiem dynii. Dyniowe puree to bardzo wdzięczny dodatek nie tylko do ciast, ale wszelkiej maści klusek. Na smak dynia nie ma zbyt wielkiego wpływu, ale dodatek karotenu w sezonie jesienno-zimowym jest jak najbardziej w cenie.