Wielką zaletą pikli jest to, ze do ich przygotowania możemy wykorzystać ogórki, których nigdzie indziej już nie zużyjemy, tj. ogórki przerośnięte, a nawet pożółkłe.
Interesujące smakowo są marynowane owoce, śliwki są popularne, morele już nie bardzo, a szkoda, bo są znakomitym dodatkiem do pasztetów, wedlin i pieczeni na zimno. Morele zamarynowalam po raz pierwszy
Moim zdaniem idealnie nadaje się do kanapek z bagietki. Ja nie dodałam 6 papryczek chilli, tylko jedną, a i tak jest dość ostry, choć cukier niweluje ostrość chilli. Wyczuwalny jest też imbirowy i anyżowy aromat. To chyba najbardziej interesujący dżem jaki kiedykolwiek zrobiłam.
Po wielokrotnym zrobieniu jogurtowego serka labneh - właściwie robię go co parę dni, mniej kłopotliwego serka nie znam - przyszła kolej na następny krok. Czytałam w sieci o marynowaniu serka w oliwie. Kulki serowe w oliwie z przyprawami wyglądają tak apetycznie, że koniecznie trzeba je było zrobić.
Nie mam pojęcia czemu jeszcze na blogu nie zamieściłam przepisu na masło orzechowe??!! Niewiarygodne, bo to u nas w domu produkt obowiązkowy, bez którego nie możemy się obejść. Wielbimy go ponad wszelkie inne dodatki;)
Cytryny dobrze wyszorować. Ściąć z nich żółtą część skórki i wrzucić do słoja. Zalać spirytusem, szczelnie zakręcić i odstawić w ciemne miejsce na co najmniej 10 dni...
Bardzo często pytacie mnie jak przyrządzam waniliowy ekstrakt do swoich wypieków.To bardzo proste! Potrzebujecie mocnego alkoholu np. spirytusu lub czystej wódki, laski wanilii, buteleczki oraz czasu.
Za'atar to przyprawa powszechnie występująca w kuchni arabskiej, choć właściwie jest stosowana na całym obszarze Bliskiego Wschodu, także w Turcji czy Izraelu. Jest to mieszanka tymianku, białego sezamu, mielonych jagód sumaka garbarskiego oraz soli. Najczęściej stosowana jest do doprawiania mięs, czasami również hummusu i dipów.
To jedna z tych nalewek, których nie powinno zabraknąć w żadnym domu. Przyda się nie tylko w leczeniu wielu dolegliwości, ale także rozgrzeje w szare jesienne dni. Latem zaś będzie świetnym dodatkiem do koktajli. Można ją nastawiać przez cały rok gdy tylko znajdziemy świeży imbir w sklepie, a z tym akurat nie powinno być problemu
Nawet nie wiem, jak toto zakwalifikować, bo ani to czatnej, ani konfitura, ani chrupki cebulowe, jeno coś pomiędzy. A smakowite tak, że pierwsze opuszcza talerz. Robię dwie wersje - jedną "czystą", drugą z boczkiem, ale nie wiem, która lepsza. Może z boczkiem? Sami spróbujcie.
Ocet jabłkowy jest bardzo starym specyfikiem znanym już w starożytności. Chociaż jest to blog kulinarny i powinnam podać przepis na np. pikle ogórkowe lub z cukinii zakonserwowane octem jabłkowym, dziś będzie wpis dotyczący urody :)
Nie zdecydowałam się tym razem na tradycyjne kiszenie, zwłaszcza że zajmuje to sporo czasu. Z pomocą przyszedł przepis wymyślony przez Claudię Roden (... ), pozwalający w krótkim czasie osiągnąć smak kiszonej cytryny w tadżinach i kuskusach. Tak więc jeżeli w jakimś przepisie spotkacie kiszone cytryny, warto skorzystać z tej uproszczonej wersji.
Powidła śliwkowe, niskosłodzone, znakomite do ciast, deserów, kanapek i mięsnych sosów. Powidła śliwkowe to także ważny składnik świątecznego piernika. W wersji podstawowej śliwki smażymy z cukrem, ale wystarczy do dojrzałych śliwek dodać gorzką czekoladę i cynamon żeby zupełnie zmienić ich oblicze.