Porady kulinarne
-
Owoce w cieście - co zrobić, aby nie opadły?
Owoce kroję na mniejsze kawałki i obtaczam w mące, a następnie układam na cieście. Po takiej czynności, owoce nie opadną na dno.
-
Kiszonki - jakie proporcje soli?
Gdy solisz ogórki i marchewkę przed kiszeniem, użyj odpowiedniej ilości soli w stosunku do wody. Typowe proporcje to około 50-60 gramów soli na litr wody. Zapewnienie właściwej ilości soli w roztworze pomoże w zachowaniu chrupkości i smaku warzyw podczas procesu kiszenia. Nie martw się, jeśli woda stanie się mętna - to naturalne zjawisko związane z procesem ekstrakcji wody z warzyw.
-
Słoiki do kiszonek - co zrobić?
Jeśli słoiki nie są wystarczająco czyste, mogą zawierać bakterie lub zarodniki pleśni, które mogą rozmnażyć się w środowisku kiszenia. To może prowadzić do zepsucia się produktu końcowego i zagrozić zdrowiu. Dlatego słoiki i zakrętki dokładnie myjemy, a następnie wyparzamy osobno.
-
Kiszonki - jakie dodatki?
Nie wahaj się eksperymentować z różnymi dodatkami i kombinacjami smaków. Co powiesz na dodawanie ząbków czosnku, łodyg kopru czy fragmentów korzeni chrzanu? I tak np. czosnek doda pikantności i głębi smaku, koper - delikatny, ziołowy aromat, a chrzan zapewnia ostrą nutę i charakterystyczny posmak. Pamiętaj o zachowaniu równowagi smaków i aromatów. Niech dodatki uzupełniają i podkreślają smak głównych składników kiszonek, nie dominując nad nimi. Dzięki temu uzyskasz kiszonki o zbalansowanym i harmonijnym smaku.
-
Surówka z kapusty - jak szatkować kapustę?
Sekretem udanej surówki z białej kapusty, jest sposób szatkowania kapusty. Zaopatrzcie się w prostą szatkownicę kuchenną, dzięki niej otrzymacie drobno poszatkowaną kapustę, nożem jest bardzo trudno uzyskać taki efekt.
-
Co zrobić, aby nie przypiec skórki chleba w piekarniku?
Mój piekarnik grzeje mocno od góry, chleb po pierwszych 20 minutach pieczenia nakrywam zawsze folia aluminiową. Mam wtedy pełną kontrolę nad stopniem wypieczenia skórki. Jeżeli ktoś ma problem z piekarnikiem , to polecam ten sposób.
-
Jak przygotować idealne naleśniki?
Ciasto powinno być płynne, aby dobrze rozprowadzało się na patelni i obowiązkowo powinno odpocząć po przygotowaniu. Ważne jest też aby smażyć je na dobrej patelni, którą należy porządnie rozgrzać zanim usmażymy pierwszego naleśnika. Dzięki tym prostym sztuczkom naleśniki wychodzą idealne.
-
Pasteryzacja frakcjonowana - jak długo pasteryzować słoiki?
Czas pasteryzacji frakcjonowanej- tyndalizacji uzależniony jest od pojemności słoików. Słoiki o pojemności do 500 ml pasteryzujemy następująco:
- 1 dzień - 60 minut o poj. 1l - 90 minut o poj. 1,5 l - 120 minut
- 2 dzień - 40 minut - 60 minut - 80 minut
- 3 dzień - 30 minut - 45 minut - 60 minut -
Boczniaki - jak usunąć biały nalot?
Jeśli grzyby posiadają biały nalot (taka ich uroda) usuń go zwilżonym papierowym ręcznkiem
-
Czym zastąpić zasmażkę do zupy
Zasmażkę z powodzeniem można zastąpić ziemniakiem startym na drobnych oczkach i dodanym na początku gotowania do zupy. Rozgotuje się, zagęszczając jednocześnie zupę bez konieczności dodawania zasmażki.
-
Jaki chrzan do zupy chrzanowej?
Przepis przewiduje zastosowanie świeżego korzenia chrzanu, ale możesz użyć w zamian chrzanu ze słoiczka. Dodaj go do zupy dwa razy więcej i pomiń sok z cytryny.
-
Jak usunąć przyprawy z zupy?
Aby w łatwy sposób usunąć przyprawy z zupy, przed włożeniem ich do garnka, zawiń je w skrawek czystej gazy i zawiąż sznurkiem.
-
Co zrobić jak zważy się nam domowy majonez ?
Jeśli majonez się zważy, przelewamy go do dzbanka, a miskę myjemy i osuszamy. Wbijamy do niej świeże żółtko oraz 1 łyżkę zwarzonego majonezu i miksujemy, aż składniki się połączą. Stopniowo dodajemy zwarzony majonez. Kiedy zużyjemy cały, zaczynamy powoli dolewać pozostały olej, ciągle miksując.
-
Jak zrobić lody w domu bez maszynki do lodów?
Jeśli nie mamy maszynki do lodów, a chcemy uzyskać kremową konsystencję, musimy wyjmować lody z zamrażalnika i mieszać co 30 min. - najlepiej za pomocą miksera. Zabieg ma na celu rozbicie kryształków lodu i uzyskanie kremowej konsystencji.
-
Semmelknödel (knedle z bułki) - jakich bułek używać?
Na Semmelknödel najlepiej nadają się stare, ale jedno-dwu-dniowe bułki, całkiem czerstwe raczej nie.
-
Domowe masło orzechowe - co jest ważne podczas przygotowania?
Ważne jest dokładne zmiksowanie. Masa ma być gładka i tłusta