Bananowiec bez pieczenia
Za ciastami składającymi się głównie z masy śmietanowej, jak wiecie, nie przepadam, a, że ostatnio robiłam dla moich bliskich właśnie takie śmietanowe ciasto, teraz przyszła kolej na coś typowo dla mnie (choć smakowało wszystkim :D). Bananowiec na herbatnikach.
Ciasto zrobiłam w małej, kwadratowej foremce, wyszło piękne i wysokie. Tak naprawdę zdjęcia nie oddają jego uroku, na żywo jest jeszcze ładniejsze. No i bardzo smaczne. Bananowa masa budyniowa, banany, bananowa galaretka i dwa rodzaje herbatników. Dopatrzyłam się w nim tylko jednego mankamentu, banany po jakimś czasie ciemnieją, dlatego Wam radzę skropić je niewielką ilością soku z cytryny – może pomoże ?
Mam nadzieję, że skusicie się na nie i że będzie Wam smakowało równie mocno jak nam ?
- 1 op. herbatników maślanych
- 1 op. herbatników kakaowych
- 4 szkl. mleka
- 3 op. budyniu bananowego bez cukru
- 7 łyżek cukru
- 200 g masła
- 4-5 bananów
- 2 op. galaretki bananowej
Do dużego rondelka wlewamy 3 szklanki mleka. Dodajemy cukier. Doprowadzamy do wrzenia.
W pozostałym mleku rozrabiamy proszek budyniowy. Wlewamy na gotujące się mleko. Gotujemy przez 2-3 minuty, stale mieszając, aż do zgęstnienia masy. Odstawiamy do przestudzenia.
Galaretki rozpuszczamy w 3 szklankach gorącej wody. Odstawiamy do lekkiego stężenia.
Miękkie masło ucieramy na puch. Stopniowo dodajemy przestudzony budyń.
Banany kroimy na plasterki (można skropić je niewielką ilością soku z cytryny, by nie ciemniały).
Na dnie blaszki (20x20cm lub nieco większej) rozkładamy herbatniki maślane. Rozprowadzamy na nich 1/4 masy budyniowej. Rozkładamy plasterki banana. Wykładamy warstwę herbatników kakaowych, lekko wciskamy je w masę. Rozprowadzamy 1/4 część masy, wyrównujemy. Rozkładamy banany, a następnie warstwę herbatników maślanych. Dajemy 1/4 część masy, plasterki bananów oraz herbatniki kakaowe. Wykładamy ostatnią część masy, rozkładamy plasterki bananów, całość zalewamy tężejącą galaretką.
Zobacz również: