Kuchnia grecka obok włoskiej i meksykańskiej jest naszą ulubioną. Ostatnio przygotowalam danie rybne i jest to prawdziwa ryba po grecku :-)) Smakuje obłędnie :-)
Od pewnego czasu marzył mi się taki kapuśniaczek, mocno kwaśny, z nutą smażonej cebulki i pysznym boczkiem. Przy takiej chłodnej pogodzie jak ostatnio, miło jest zjeść taką pożywną i rozgrzewającą zupę.
Wątróbka nigdy nie była na czele moich ulubionych dań. Kiedy pojawiała się w moim domu rodzinnym na obiad, jadłam ją oczywiście, ale bez jakiegoś specjalnego zadowolenia. Bardziej smakowała mi cebulka, która razem z tą wątróbką znajdowała się na patelni. Jak się jednak okazało, mój mąż wątróbkę lubi. I to bardzo.
Oto kolejna propozycja do zabawy Gotujemy po Polsku, której patronuje serwis zPierwszegoTłoczenia.pl. U Ireny i Andrzeja króluje kuchnia kaszubska, a u mnie podhalańska, choć w nieco zmienionej wersji. Swoją kwaśnicę czyli kapuśniaczek wykonałam wg przepisu zamieszczonego w listopadowym wydaniu gazetki "Dobre Rady".
Ja robię tak:
mielona polędwica wołowa (właściwie powinna być drobno siekana - nożem ale z braku umiejętności lub odpowiedniego noża można użyć maszynki do mielenia mięsa - grube oczka)siekana drobno cebula
Wczorajszy obiad zrobiony był totalnie pod mojego męża. Ryż z warzywami oraz stek z kurczaka z ananasem. Obie potrawy z duża ilością curry, bo mój mąż wprost uwielbia tą przyprawę (zresztą ja też jestem jej zwolenniczką). Przepis na stek z kurczaka znalazłam w przepisach polecanych przez Biedronkę (TUTAJ), ale pochodzi on ze zbiorów kucharza Macieja Kuronia (TUTAJ) Zrobiłam potrawę z połowy porcji i pod koniec, zamiast dusić wszystko pod przykryciem na patelni, włożyłam w naczyniu żaroodpornym do piekarnika. Całkiem smaczny obiadek z tego wyszedł, muszę przyznać.
Placki ziemniaczane są znane i popularne. Niektórzy jedzą je na słodko, niektórzy na słono a można też z dodatkiem sosu. Placek ziemniaczany z gulaszem nosi nazwę węgierskiego. Szczerze mówiąc, to nie wiem czy naprawdę pochodzi z Węgier bo przejrzałam jedyną książkę o tej kuchni jaką mam i takich placków nie znalazłam. Być może z plackami po węgiersku jest tak jak z rybą po grecku i z sernikiem po wiedeńsku.
Kuchnię chińską lubię za to, że jest zdrowa, smaczna i mało czasochłonna. Większość potraw przygotowuje się na patelni, krótko smaży lub dusi i używa się małych ilości tłuszczu. No i te przyprawy...
Wszystkim wielbicielom połączenia mięsa z owocami polecam tego kurczaka. Mięso jest delikarne i soczyste, dzięki dodatkowi soku jabłkowego ma fajny posmak. Z ryżem smakuje wspaniale.
Upiekłam kakaowe ciasteczka z płatków owsianych specjalnie na " Festiwal płatków owsianych". To jedna z propozycji, która bierze udział w tej akcji. Przepis znalazłam na stronie "wielkie żarcie" i lekko go zmodyfikowałam. Powstały pyszne i zdrowe ciastka kakaowe, doskonałe do kawy jak i na drugie śniadanie, polecam!
Bardzo lubię przepisy Nigelli bo wszystko co proponuje jest naprawdę smaczne. I nie chodzi tu o jakieś specjalnie wyszukane składniki ale o połączenie smaków. Dzisiejszy kotlet jest na to kolejnym dowodem. Kotlet jak kotlet ale aromatyczny sos musztardowy to jest to co mogę śmiało polecić na niedzielny obiad.
Dzisiaj polecam kurczaka w białym sosie, ze wspaniałym aromatem estragonu. Jeśli ktoś za nim nie przepada to pewnie można zastąpić go np. tymiankiem lub majerankiem. Ja, jednak trzymam się estragonu bo bardzo go lubię. Jest to moja propozycja do akcji Kurczak na 1000 sposobów.
Najlepszy z pampuchami i kiszonymi ogórkami jako "surówką" :) Przyznam się, że do gulaszu z żołądków używam zawsze gotowego sosu z proszku... No cóż, każdy ma swoje słabości.
Fasolowa to jedna z zup, które kojarzą mi się ze smakami z dzieciństwa. Robiła ją moja babcia i mama, zawsze była pyszna i kaloryczna, na boczku wędzonym. Żeby dostać w miarę chudy boczek wędzony trzeba się trochę nagimnastykować i zajrzeć do kilku sklepów.