Umyte i wydrylowane wiśnie wrzucić do garnka razem z czosnkiem i octem. Smażyć 20 minut. Dołożyć cukier, sól, chili, liście laurowe i cynamon i smażyć na małym ogniu 1h.
Pierwszy tydzień w szkole i w przedszkolu dobiega końca... dzieciaki jak na razie bardzo zadowolone, a ja powoli przyzwyczajam się do wolności. Najbardziej zdumiewa mnie ta cisza w domu, ale już jutro sobota, więc znowu dom napełni się gwarem, a także bałaganem (niestety...).
Chutney to sos, który wywodzi się z kuchni indyjskiej. W tym sosie możemy wyczuć pełen wachlarz smaków od bardzo pikantnego przez łagodny do słodkiego. W krajach zachodnich dostępny w sklepach jako gotowe sosy na bazie różnych składników, w Indiach zawsze sporządza się go na bieżąco z sezonowych owoców i warzyw.
Chutney (czyt. czatnej) to sos owocowo-warzywny pochodzący z kuchni indyjskiej. Możliwości kombinacji składników jak i smaków są nieograniczone. Można podawać praktycznie ze wszystkim: na kanapkę, do ryżu czy do mięsa. Jak dla nas to idealny dodatek do grillowanego mięsa lub kiełbasy. Dziś podam wersję na chutnej na bazie pomidorów i jabłek z dodatkiem papryki. Zielona papryka rewelacyjnie kontrastuje z czerwonym kolorem całości.
Lubię śliwki w każdej wersji. Do zrobienia z nich chutneya nie musiałam siebie namawiać wcale. Mężowi wydawał się zawierać dość odważne połączenia smaków, a wcale nie wyszedł ekstrawagancko i ma smak upojny, wciągający, a ja tylko muszę uważać, by za szybko nie znikał. ;-)
To jeszcze nie koniec tegorocznego „rabarbarowania”. Tym razem ponownie jako dodatek do mięsa, lecz w postaci aromatycznego chutney’u z dodatkiem karmelizowanej cebuli, imbiru i goździków. Jest pyszny!
Pomidory wrzucam do wrzątku, by potem zdjąć z nich skórki. Dłużej muszą się gotować od czerwonych i zdejmowanie skóry jest żmudniejsze. Po zdjęciu z nich skóry kroję je na kawałki.
Bardzo lubię wszelkie sosy i chutneye, dlatego właśnie w ten sposób postanowiłam wykorzystać resztę żurawiny. Muszę przyznać, że był to dobry wybór, bo ten chutney z dodatkiem jabłka, rodzynek i przypraw jest świetny - lekko pikantny i korzenny za sprawą przypraw, ale przede wszystkim słodko-kwaśny dzięki żurawinie i podkreślającym jej smak dodatkom. Doskonale pasuje do mięsa, wędlin i serów, zwłaszcza z niebieską pleśnią.