Kilka tygodni temu dostałam od szwagierki z Kalabrii dwa słoiczki dżemu morelowego doprawionego imbirem. Tak bardzo mi posmakował, że postanowiłam sama sobie taki zrobić.
Dzisiaj pora na bardzo podstawowy przepis – przecier pomidorowy. Pewnie nie jedna osoba powie „Co tu opisywać?Przecież przepis na przecier jest prosty niczym konstrukcja cepa…”. Może i jest, ale ważne jest zwrócenie uwagi na kilka czynników, które sprawiają, że Wasz przecier wyjdzie taki jak trzeba i będzie można go dłużej przechowywać
Nie mam pojęcia czemu jeszcze na blogu nie zamieściłam przepisu na masło orzechowe??!! Niewiarygodne, bo to u nas w domu produkt obowiązkowy, bez którego nie możemy się obejść. Wielbimy go ponad wszelkie inne dodatki;)
Żurawina to niska krzewinka o małych, czerwonych owocach.Wygląda niepozornie,a jest wyjątkowo smaczna. Zawiera dużo błonnika witamin z grupy B:B1,B2,B6,C,E,karoten,a także minerałów:sodu, potasu, fosforu, wapnia, magnezu, jodu i żelaza oraz flawonoidy (a konkretnie poliatocyjanidy), które pełnia rolę silnych przeciwutleniaczy.Żurawina pełni kluczowa rolę w zdrowej diecie. Skutecznie walczy z wieloma chorobami.
Przejrzałam wiele przepisów, poczytałam i w końcu zabrałam się do mojej szynki. Oczywiście kiedy mięso zawisło w spiżarni, każdego dnia go doglądałam, nie mogąc się doczekać, co z niego wyjdzie. Kiedy w końcu rozkroiłam szynkę na Święta, okazało się, że wyszła pyszna. Wszystkim bardzo smakowała.
Mleko kokosowe to podstawa kuchni krajów Azji Południowo-Wschodniej, trudno bez niego wyobrazić sobie curry, ale zapuszkowana wersja, a właściwie jej skład pozostawia wiele do życzenia, cena z resztą też dość wygórowana jak na pół tablicy Mendelejewa. Skoro mleko roślinne można tak łatwo pozyskać domowymi metodami po co kupować zapuszkowane. Mleko roślinne to również alternatywa ale uczuleniowców, można je przygotować z migdałów, nerkowców, pistacji, ryżu, soi, czy nawet kaszy jaglanej
Moja miłość rozkwitła na dobre kiedy przygotowałam je samodzielnie, choć musiałam powstrzymywać swoją niecierpliwą duszę przed codziennym zaglądaniem na górną półkę spiżarki. Dodaję kiszone cytryny do sałatek, rybnych i mięsnych burgerów, sosów, gulaszy, pieczonych bakłażanów, wszędzie tam gdzie intensywny, cytrynowy smak jest pożądany, nie należy jednak przesadzać, 1-2 ćwiartek wystarczą w zupełności.