Dzisiaj polecam ciasto z chałwą z dodatkiem brzoskwiń. Pyszna masa z chałwy świetnie łączy się z owocami, które przełamują jej słodycz i doskonale komponuje się z mięciutkim biszkoptem. Polewa czekoladowa jest tutaj kropką nad i, doskonale wieńczy to dzieło. Całość jest bardzo dobra. Szczerze polecam.
Chyba dawno nie jadłam sernika bo takiego miałam smaka, że mimo, że ciągle nie mam czasu to jednak wygospodarowałam chwilę na zmielenie sera i upiekłam pyszny sernik waniliowy. Nie wiem jak to się dzieje ale każdy kolejny smakuje mi bardziej niż poprzedni. A niby wszystkie są podobne.
Jabłka z drzew zebrane, donica na balkonie uprzątnięta, ścięłam ostatnie kwiaty aksamitek do ozdoby stołu. Nadchodzi mój kolejny ulubiony czas – planowanie obsadzenia donicy na przyszłą wiosnę. Jesień i zima to dla mnie czas planowania.
Pychotka to taka bardzo słodka i chrupiąca krajanka z mnóstwem bakalii. Bardzo smaczna. Natomiast batony... to coś przepysznego! Przynajmniej dla mnie i dla mojej Córki. Wspaniale pachną miodem i wanilią, a smakują jeszcze lepiej.
Ciekawy pomysł na przyrządzenie kurczaka. Bałam się połączenia mięsa z ciastkami, ale wyszło całkiem smacznie. Kurczak, dzięki marynowaniu w jogurcie jest niezwykle soczysty i miękki, panierka zaś okazała się przyjemnie chrupiąca.
Na pierwszy ogień poszły rogaliki. Pomarańczowe dzięki marchewce, plastyczne podczas formowania, a kruche w czasie konsumowania ciastka, ukrywające w swym wnętrzu konfiturę z płatków róż. Ręce same się po nie wyciągają. ;-)) A dzieci zmieniają się w pasibrzuchy. :-))
Ziemniaki lekko podgotować w mundurkach. Gdy przestygną obrać, pokroić w plastry. Cebulę zeszklić na oleju, wrzucić drobno pokrojone grzyby i przesmażyć. Doprawić solą, pieprzem i kwaśną śmietaną. Półmisek do pieczenia wysmarować niewielką ilością tłuszczu, następnie położyć pierwszą warstwę pokrojonych ziemniaków.
Nie mogę powiedzieć, że ciasto na piernik staropolski robię z zamkniętymi oczami. Ani, że znam tak dobrze przepis, że robię ciasto „z głowy”. Niestety nic z tego. Ciasto na piernik staropolski robiłam raz w życiu. I miało to miejsce w zeszłym roku.
Kto wypróbuje ten przepis, temu nie straszne już robienie pierogów. Ciasto super się zagniata, jest mięciutkie elastyczne, nie klei się do rąk i stolnicy, nie sprawia kłopotów przy wałkowaniu. Rewelacja po prostu. A po ugotowaniu... rozpływa się w ustach...no i ten smak śmietanowy..mmmm..Polecam gorąco!
dy sie zastanowilam doszlam do wniosku, ze w dzisiejszych czasach o wiele chetniej siegamy po przepisy inspirowane kuchniami z innych zakatkow swiata. Chetnie kupujemy nowe, nieznane nam wczesniej przyprawy, odkrywamy nowe smaki, zagladamy do ksiazek swiatowej slawy kucharzy, a ich propozycje wzbogacaja nasze codzienne menu
Galaretkę truskawkową przygotować w/g wskazówek na opakowaniu, dodać dwie łyżki żelatyny, wymieszać, odstawić do lekkiego stężenia. Śmietanę z cukrem pudrem ubić na puszystą masę. Stopniowo dodawać serki homogenizowane stale mieszając (niskie obroty). Tężejącą galaretkę wlać do masy serowej i wymieszać.
Bardzo smaczne ciasto pulchniutkie, delikatne a zarazem lekko mokrawe, w smaku bardzo przypomina mi suflet czekoladowy. A samo ciasto zupełnie inaczej smakuje z dodatkiem nutelli polecam ;-)
Nie raz wspominałam, że bardzo lubimy szarlotki. Jesienią jeszcze bardziej. Aromatyczna, smaczna, pełna jabłek i cynamonu. Można użyć świeżych jabłek albo musu jabłkowego, dodać rodzynek czy orzechów, a nawet wiórki kokosowe. Ja dodałam rodzynki. Do każdej szarlotki zwykle dodam coś od siebie hihi;) Tak już mam.