Apple pie II

Apple pie II

Zdjęcie - Apple pie II - Przepisy kulinarne ze zdjęciami


Jabłka z drzew zebrane, donica na balkonie uprzątnięta, ścięłam ostatnie kwiaty aksamitek do ozdoby stołu. Nadchodzi mój kolejny ulubiony czas – planowanie obsadzenia donicy na przyszłą wiosnę. Jesień i zima to dla mnie czas planowania.

Zdjęcie - Apple pie II - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Oprócz listy nasion do kupienia, robię listę prezentów świątecznych, listę miejsc, które chcę odwiedzić w przyszłym roku oraz menu urodzinowe dla nas wszystkich (bo wszyscy jesteśmy z końca roku:)). Jeszcze moment i zacznie powstawać menu bożonarodzeniowe.
Planuję i jem apple pie. W zeszłym roku piekłam pie wg Kena Haedricha. Tym razem ciasto zrobiłam z przepisu Jamego Olivera, a nadzienie wg Kena, tyle, że zmniejszyłam ilość cukru, bo ciasto Olivera jest słodkie.
Ta wersja apple pie jest równie pyszna jak poprzednia, choć ciasto jest inne. Nie potrafię podać swojego faworyta. Polecam i jeden i drugi!

Zdjęcie - Apple pie II - Przepisy kulinarne ze zdjęciami


Zdjęcie - Apple pie II - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Apple pie
okrągła ceramiczna forma 23 - 25 cm

Ciasto
500 g mąki
50g cukru pudru
szczypta soli
250 g zimnego masła pokrojonego na małe kawałki
2 duże jajka
chlust mleka

Nadzienie
6-7 szt średniej wielkości jabłek
2 łyżki masła
1 łyżka cukru
1 łyżka mąki kukurydzianej
2 łyżeczki świeżego soku z cytryny
0,5 szkl rodzynek
0,5 łyżeczki cynamonu

jajko do posmarowania ciasta

Ciasto
Szybko zagnieść kruche ciasto. Zagniecione ciasto dzielimy na dwie części - jedna trochę większa niż druga. Obie części spłaszczamy do grubości około 2 cm i w osobnych woreczkach wkładamy do lodówki na 30 min do 1 godz.

Nadzienie
Jabłka obrać, usunąć gniazda nasienne i pokroić na ćwiartki a następnie na grube plasterki. W garnku rozpuścić masło i poddusić jabłka przez około 5 minut często mieszając. Do cukru wsypać mąkę kukurydzianą, wymieszać i wsypać do jabłek. Wymieszać i gotować 1 min. Zdjąć z palnika, wlać sok z cytryny, cynamon, wymieszać i odstawić do wystudzenia.

***
Piekarnik nagrzać do 175°C. Formę wysmarować masłem. Większą część ciasta rozwałkować na grubość 3-4 mm i wyłożyć nim formę tak, aby brzegi wystawały około 1 cm ponad krawędź foremki. Odciąć nadmiar ciasta.
Nałożyć wystudzone jabłka, wyrównać łyżką. Drugą część ciasta wyjąć z lodówki i też rozwałkować. Przyciąć ciasto na kształt okręgu pasującego wymiarem do formy. Krążek ciasta położyć na jabłkach, wystające brzegi zwilżyć wodą i obie części ciasta skleić ze sobą. Brzeg wykończyć dekoracyjną falbanką „pierogową”. Można też skleić brzegi pomagając sobie widelcem.
W cieście wyciąć kilka otworów wentylacyjnych. Posmarować wierzch rozbełtanym jajkiem.
Włożyć do nagrzanego piekarnika i piec 55-60 min.
Studzić na kratce. Jeść lekko ciepły. Doskonale smakuje w towarzystwie lodów waniliowych lub bitej śmietany.

Kategorie przepisów