Wyszło naprawdę bardzo pysznie! Cudowny smak moreli fajnie łączy się z rozmarynem i smakuje wspaniale. Grozi to nawet wyjadaniem dżemu prosto ze słoiczka ;-). Polecam to połączenie.
Pamiętam, że jak byłam dzieckiem, to Mama robiła taki dżem agrestowo-truskawkowy, a potem przestała, nie wiem dlaczego;( Ja postanowiłam go odtworzyć i smak mnie nie zawiódł, chociaż jest inny niż z zielonego, takiego jeszcze nie dojrzałego agrestu.
Te powidła z suszonych daktyli i dodatkiem rumu są wyśmienite, mają piękny aromat są doskonałe do przełożenia pierników jak również innych ciast. Nie są zbyt słodkie ani rum nie dominuje nad smakiem daktyli, ale nadaje im odpowiedniego charakteru - serdecznie polecam.
Mocno pomarańczowy, kwaskowy, nie za słodki. Kupne się chowają. Ponieważ cukinia jest całkowicie neutralna, więc przejmuje smak po 'pomarańczowych' dodatkach (galaretki, olejek i skórka); dodatkowo kwasek cytrynowy nadaje cytrusowego posmaku.
Co prawda sezon na truskawki już się pomału kończy, ale jeszcze są i można je dostać na straganach. Są też owoce mango, więc kto będzie miał ochotę może zrobić parę słoiczków tego pysznego dżemu.
Zaskakujące połączenie, bo choć smakuje w pierwszym momencie porzeczkami, to pachnie malinami, mając zamknięte oczy i próbując, można się pysznie pomylić. Powstał, bo miałam po trochę z każdego owoców, widocznie tak musiało być, nic nie dzieje się bez przyczyny, wierzę w to nawet podczas tworzenia w kuchni.
Słodko-kwaśne porzeczki i kokos, czy to udane połączenie, moim zdaniem tak! Już widzę to w drożdżowce, bułeczkach, na ciasteczkach czy tarcie, pomyślałam też o serniku kokosowym wykończonym właśnie tym dżemem, co o tym myślicie?
Cudowny w smaku, aromacie, no i kolorze. Zdjęcia nie przekłamują, autentycznie jest intensywnie pomarańczowy. Totalnie uzależniający!!! Słoiczek ze zdjęcia wyjadłam w zasadzie łyżeczką :)
Pomysł dodania mięty do tego dżemu okazał się być bardzo dobry. Mięta zdecydowanie wyostrzyła jego smak, chociaż nie jest mocno wyczuwalna. Niewtajemniczeni mogą mieć nawet problem z rozpoznaniem tej nuty smakowej.
Moją uwagę zwróciło stoisko z owocami a właściwie figi, które tam leżały. Były ogromne i dojrzałe. Cena nie zachęcała do zakupu jednak myśl o pysznym domowym dżemiku figowym zwyciężyła. Do jego przygotowania użyłam miodu
Jest dość pracochłony, bo jeżyny trzeba przetrzeć przez sito i wymaga to siły, cierpliwości i czasu, ale uwierzcie mi, warto, doznania smakowe, nie do opisania ;)
. Dżem jest aromatyczny i niezbyt słodki - na 1kg owoców przypada tylko 80g cukru, co według mnie spokojnie wystarcza. W dodatku jego przygotowanie jest wyjątkowo proste, nie trzeba obierać owoców, bo skórka rozgotowuje się.