Porady kulinarne
-
Co dodać do chleba bezglutenowego?
Do ciast bezglutenowych warto dodać jakiś wilgotny składnik, albo namoczone nasiona babki płesznik, albo jajka, albo rozgniecione banany, ugotowany ryż, puree ziemniaczane lub puree z pieczonej dyni.
-
Rolada biszkoptowa - co zrobić, aby nie pękała?
Zasada jest prosta, do rolady dajemy mniej mąki niż do tradycyjnego biszkoptu. Ciasto jest wówczas sprężyste i daje się zwijać bez trudu.
-
Racuchy - jaka temperatura smażenia?
Temperatura oleju do smażenia nie może być zbyt wysoka. Racuchy smażymy powoli, inaczej będą surowe w środku, a spieczone na zewnątrz.
-
Ośmiornica - co zrobić, aby skruszała?
Napełnić duży garnek wodą i zagotować. Kiedy woda się zgotuje, zanurzyć ośmiornicę we wrzątku i natychmiast wyjąć. Powtórzyć jeszcze 2 razy.
-
-
-
Bób (świeży) - jakie warzywa kupować?
Kupując świeży bób, zwracajmy uwagę, by ziarna były twarde, jasnozielone, bez brunatnych plam i przebarwień.
-
Kiedy przygotować sos koperkowy?
Sos koperkowy przygotowujemy bezpośrednio przed podaniem, gdyż odgrzewany traci kolor i aromat.
-
-
Naleśniki - dlaczego ciasto powinno odstać co najmniej pół godziny?
Ważne jest, by ciasto zrobić odpowiednio wcześniej, ponieważ powinno odstać przynajmniej 30 minut, by gluten zawarty w mące miał czas rozkleić się i połączyć się z wodą.
-
Botwinka - co zrobić, aby miała głęboki kolor?
Botwinka bezpośrednio po ugotowaniu może nie zachwycać, głebokim burgundowym kolorem. Pozostaw ją na 1-2 godziny, a nabierze cudownego głębokiego koloru.
-
Kotlety schabowe - jaką wieprzowinę wybrać?
Wieprzowina powinna być matowa, otoczona warstewką tłuszczu, a w środku poprzerastana tłuszczem, który podczas smażenia zostanie wytopiony i nada kotletowi soczystości.
-
Palmiery - co zrobić, aby równo zwinąć ciasto?
Najlepiej jest leciutko zaznaczyć środek ciasta nożem, aby wiedzieć do jakiego momentu zwijać ciasto. Ale uważaj, aby nie przeciąć ciasta.
-
Polenta - w czym tkwi sekret jej przygotowania?
Sekret przygotowywania polenty polega na tym, by nadać jej odpowiednią twardość, ale też z tym nie przesadzić. W tym celu można przygotować dwa garnki z wrzącą wodą i kiedy polenta zaczyna tężeć, dolewać wrzątku z drugiego garnka.
-
Topinambur - co zrobić, aby nie ściemiał po obraniu?
Zaraz po obraniu topinambura zanurz go w zakwaszonej wodzie - octem lub sokiem z cytryny, ponieważ bulwy szybko ciemnieją ze względu na dużą zawartość żelaza.
-
Jak obierać szparagi?
Najwygodniej położyć szparag na desce i, obracając, dokładnie obierać zaczynając od strony główki, nie pozostawiając włókien.