Porady kulinarne
-
Chleb - jak stwierdzić, że ciasto wyrosło już odpowiednio?
Powinno przede wszystkim podwoić objętość. Jeśli nie potrafimy tego ocenić na "oko", trzeba wbić w ciasto kciuk - jeśli dołek pozostanie, można piec, jeśli się zapełni - trzeba jeszcze poczekać.
-
Dżemy - jak sprawdzić czy ich gęstość jest odpowiednia ?
Na talerzyku należy umieścić łyżkę gorącego dżemu i włożyć całość na kilka minut do lodówki. Jeśli po tym czasie dżem zastygnie i będzie wystarczająco gęsty, można zakończyć jego gotowanie.
-
Pieczeń - co zrobić, aby miała chrupiącą skórkę?
Jeżeli na 10 min. przed końcem pieczenia posmarujemy pieczeń konfiturą lub miodem, będzie miała chrupiącą, apetyczną skórkę.
-
Jak sprawdzić stopień wysmażena steku?
Aby sprawdzić stopień wysmażenia steku można użyć obu dłoni . Palcem wskazującym prawej dłoni lekko wciskamy poduszkę mięśniową pod kciukiem lewej dłoni. Ugięcie się pod palcem wskazującym mięśnia odpowiada uginaniu się grillowanego steku.
1. Blue (surowy w środku) – Palce lewej dłoni są luźne, nie stykają się ze sobą.
2. Rare (krwisty) – wciskamy poduszkę mięśniową przy złączonym opuszkami kciuku i palcu wskazującym.
3. Medium rare (średniokrwisty) – stykamy ze sobą opuszki kciuka i środkowego palca lewej dłoni.
4. Medium (średniowysmażony) - stykamy ze sobą kciuk i palec serdeczny lewej dłoni.
5. Well done(wysmażony) – stykamy ze sobą kciuk i…
-
Omlet - co zrobić, aby był puszysty?
Jedyne o czym warto pamiętać to, aby jajka staranie rozbełtać widelcem aby je napowietrzyć dzięki czemu nasz omlet będzie puszystszy .
-
Awokado - jak wyciągnąć pestkę?
Ostrym nożem przekrój awokado wokół pestki. Przekręć nakrojone połówki. Uderzając ostrzem noża w pestkę i przekręcając delikatnie usuń pestkę.
-
Jak złagodzić ostrość po zjedzeniu chilli?
Nie przepijaj wodą, piwem ani winem. Zamiast tego, spróbuj ugasić płomień poprzez zjedzenie ryżu, chleba lub tortilli. Te delikatne, bogate w skrobię produkty pomogą usunąć pikantne oleje. Najszybszą ulgę przyniesie łyżeczka cukru. Mleko – zawierające kazeinę, białko które dosłownie wychwytuje kapsaicynę – również pomoże ugasić ogień. Raita, danie z jogurtu i ogórka, popularne w kuchni indyjskiej, spełni tę samą funkcję.
-
Małże - co zrobić przed ich gotowaniem?
Namoczyć małże w zimnej wodzie przez około 20 minut, a następnie dokładnie umyć szczoteczką muszle, aby usunąć wszelkie znajdujące się na nich zabrudzenia. Wyrzucić wszystkie uszkodzone oraz popękane małże. Postukać wszystkie otwarte muszle i jeśli w ciągu kilku minut nie zamkną się, to również należy je wyrzucić.
-
Jak zrobić dobre faworki?
1. Mocne rozbicie ciasta wałkiem jest konieczne, żeby faworki były lekkie.
2. Nie należy zbyt mocno rumienić faworków, powinny mieć jasny kolor.
-
Wszystko o pączkach:
1. Nigdy nie używamy zaczynu, który się dobrze nie spienił.
2. Dobrze usmażony pączek posiada jasną otoczkę, to oznaka że dobrze wyrósł i będzie lekki.
3. Pączki można również nadziewać po usmażeniu za pomocą rękawa cukierniczego ze specjalną tylką do nadziewania.
4. Nie dodawajmy do ciasta więcej cukru, pączki będą się palić.
-
Co zrobić, aby pasztet nie opadł?
Aby pasztet nie opadł, po zakończeniu pieczenia nie otwierajmy piekarnika. Należy go tylko nieco uchylić i włożyć łyżkę drewnianą w szparę tak, aby stygł powoli.
-
Chrzan - co zrobić, aby nie płakać przy jego tarciu?
Aby nie płakać przy tarciu chrzanu, warto włożyć obrane korzenie na pół godziny do zamrażarki. Wyciągnąć zaraz przed tarciem.
-
-
Chleby bezglutenowe - jakie dodatki?
Warto dodać jajka lub coś klejące np. namoczone nasiona babki płesznik lub siemię lniane.
-
Bułki - czym zrobić przedziałek?
Piękny przedziałek można zrobić szerszą stroną skrobki, a jak się jej nie ma, to tępą stroną grubego noża. Doskonale sprawdza się zwykły patyczek do szaszłyków. Przedziałek robimy tuż przed włożeniem bułek do już nagrzanego piekarnika. Warto bułki oprószyć mąką, wtedy niezależnie od tego, którego akcesorium użyjemy do zrobienia przedziałków, nie przykleja się ono do ciasta.
-
Bita śmietana - o czym należy pamiętać przed jej ubciem?
Najważniejszą kwestią jest temperatura śmietanki - ciepła czy letnia nie ubije się. Dobrym pomysłem jest schowanie śmietanki na 10 minut przed ubijaniem w zamrażalniku, uważając jednak, by jej nie zamrozić. Warto schłodzić także misę od miksera oraz końcówki do ubijania.