Uniwersalna potrawka z dyni i warzyw korzennych, takich jak cebula, pietruszka i marchewka. Dodatkowo w bigosie, pojawia się swojska kiełbasa i suszone grzyby. Ten bigos jest bezproblemowy w przygotowaniu i każdemu przypadnie do smaku. Jeżeli doprawisz go curry i ostrą papryczką – bigos zyska smak orientalny. Jeżeli dodasz owoce jałowca, lubczyk, majeranek – otrzymasz potrawę, zbliżoną do smaku tradycyjnego bigosu.
Moje ciasteczka zaplatałam w coś na kształt koszyczka, bardzo podoba mi się jak wyglądają po upieczeniu, ale spokojnie można je także po prostu rozwałkować i wyciąć szklanką lub foremką. Poniżej podaję składniki na ciasteczka.
Takie kulinarne mariaże lubię najbardziej! Rösti z tymi dodatkami oraz kleksem kwaśnej śmietany są wyśmienite. Możecie podać je na śniadanie, obiad czy nawet kolację. Pyszna sprawa! Jeśli znudziły się Wam tradycyjne placki ziemniaczane, to koniecznie musicie ich spróbować
Po godzinie dodajemy jałowiec i grzyby. Większe kapelusze powinny być pokrojone. Dusimy kolejne 30 minut.
Gdy mięso jest już miękkie (kruche i delikatne, ale nie rozpadające się), doprawiamy solą i pieprzem. Zdejmujemy z ognia...
Kajzerki to moje ulubione bułeczki z czasów dzieciństwa. Klasyczne sklepowe bułeczki nacina się z wierzchu maszyną w charakterystyczny krzyżyk, w warunkach domowych robimy to tępą stroną noża. Ale można je również uformować zaplatając je samodzielnie. Do ciasta dodałam podsmażoną cebulkę i mak, pachną i smakują cudownie!
Odkąd spróbowałem po raz pierwszy gratin de pommes, na stałe zagościła ona w moim domowym menu. Szczególnie lubię przygotowywać tę zapiekankę w zimne jesienne dni, kiedy przychodzi ochota na cięższe i rozgrzewające potrawy. Ten francuski przepis znany jest jeszcze pod jedną nazwą. Mianowicie gratin dauphinois, czyli zapiekanka delfinacka.