Bardzo lubię naleśniki w wersji wytrawnej a w lodówce była akurat kiszona kapusta więc dokupiłam tylko kilka pieczarek i już jest obiad przynajmniej na dwa dni.
Bardzo aromatyczne naleśniki okazały się całkiem fajnym śniadaniem. No i dodatkowo zdrowym: kwiaty bzu czarnego wzmacniają ścianki naczyń krwionośnych, działają moczopędnie i napotnie.
Jeśli ktoś lubi jeść na śniadanie twarożek lub domowe dżemy, konfitury itp. to ten chlebek będzie do tego w sam raz. Posmarowany cienką warstewką „Smakowitej z dodatkiem masła” smakuje znakomicie. Nie za słodki z lekką goryczką za sprawą piwa. Lekki, puszysty i wilgotny. Upiekłam go w ramach akcji "Upiecz Smakowity Chleb!", której patronem są Zakłady Tłuszczowe "Kruszwica"
Przepis ten został przygotowany w ramach zabawy "Upiecz smakowity chleb", której patronem są Zakłady Tłuszczowe Kruszwica, producent margaryny "Smakowita".
Sama się sobie dziwię, że na pomysł serowych zawijańców wpadłam dopiero teraz! Jakiś czas temu zamieściłam przepis na ziołowe zawijańce i od tamtej pory piekłam je już chyba z 10 razy. Za każdym razem podczas pikników, grillowania z przyjaciółmi czy małych imprez, cieszyły się one ogromnym powodzeniem.
Dziś przepis na bułeczki. Miałam w domu resztkę pieczarek, pomyślałam więc, że bułeczki z pieczarkami do mojej zupy będą pasować doskonale. Nie pomyliłam się - pasowały i do obiadu, i na śniadanie następnego dnia jedzone samodzielnie
Dzisiaj jeden z zaległych przepisów na bułki śniadaniowe. (...) Wspaniałe pachnące bułeczki, długo zachowujące swoją świeżość. Polecam, naprawdę są przepyszne.
Ten chlebek robi się wieczorem, wstawia do lodówki, a rano się piecze..i na śniadanie mamy świeży, cieplutki,smaczny i co najważniejsze domowy chlebek. (...) Wyszedł pyszny.
Sezam dodaje bułeczkom wyjątkowego, słodkiego, trochę orzechowego smaku. Jeśli jeszcze nigdy nie piekłeś bułeczek, to nie ma co się zastanawiać, bo te są niezwykle proste w wykonaniu. I co najważniejsze, wiesz co jesz, w przeciwieństwie do typowych, szprycowanych chemią bułek hamburgerowych, które możesz kupić w sklepie.
W kuchni hinduskiej, są one dodatkiem do wielu aromatycznych i rozgrzewających dań. Jogurtowo-drożdżowe chlebki o wdzięcznej nazwie naan mają zazwyczaj formę podłużnego placka w kształcie łezki lub są owalne jak np. pita.
Chleb zrobiony jest na proszku do pieczenia, co nie wymaga czekania, aż urośnie. Po prostu mieszamy trzepaczką wszystkie składniki w misce, pieczemy i gotowe! To prawdziwy chleb dla zabieganych. I do tego smakuje naprawdę wyśmienicie. Jeśli uda wam się wytrzymać 45 minut bez jedzenia, można spokojnie upiec go na śniadanie.
Chleb jest bardzo łatwy w przygotowaniu, ciasto bazuje na tych samych proporcjach, jednak podczas wyrabiania dzieli się je na 3 porcje. Ja wybrałam dodatek maku, sezamu i ziaren słonecznika i każda część chlebka jest właśnie z innym składnikiem.