Trojaczek – chleb w 3 smakach

Trojaczek – chleb w 3 smakach

Zdjęcie - Trojaczek – chleb w 3 smakach - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Trojaczek to chleb rozstrzygający spory i łączący przy stole skłóconych bliskich. Rozwiązuje on rodzinne problem, ponieważ jest rodzajem kompromisu.

Jeśli przychodzi czas decyzji jaki upiec lub kupić chleb, a każdy ma ochotę na inny smak to trojaczek jest idealnym wypiekiem, jest on bowiem w trzech smakach. Każdy może skupić się na swoim ulubionym dodatku i mieć swój mały chlebek dla siebie.

Chleb jest bardzo łatwy w przygotowaniu, ciasto bazuje na tych samych proporcjach, jednak podczas wyrabiania dzieli się je na 3 porcje. Ja wybrałam dodatek maku, sezamu i ziaren słonecznika i każda część chlebka jest właśnie z innym składnikiem.

Mój faworyt to zdecydowanie ziarna słonecznika, a Wasz?:)

Zdjęcie - Trojaczek – chleb w 3 smakach - Przepisy kulinarne ze zdjęciamiZdjęcie - Trojaczek – chleb w 3 smakach - Przepisy kulinarne ze zdjęciamiZdjęcie - Trojaczek – chleb w 3 smakach - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Trojaczek – chleb w 3 smakach Drukuj Autor: Tosia Czas przygotowania: 2 hours 15 mins Czas pieczenia: 30 mins Całkowity czas: 2 hours 45 mins Porcje: 3 Składniki
  • 600 g mąki pszennej chlebowej
  • 2 łyżeczki drożdży
  • 250 ml letniej wody
  • 2 łyżeczki soli
  • łyżeczka cukru
  • 2-3 łyżki sezamu
  • 2 łyżki maku
  • garść ziaren słonecznika
Przygotowanie
  1. Mąkę przesiewamy do dużej misy, wsypujemy drożdże, cukier, sól.
  2. Letnią, lecz nie gorącą wodę zaczynamy wlewać do suchych składników, jednocześnie je mieszając (dodajemy całość, zostawiamy 3 łyżki wody). Gdy składniki zaczną się ze sobą łączyć wyrabiamy kulę z ciasta jeszcze 2 minuty.
  3. Ciasto dzielimy na 3 równej wielkości porcje.
  4. Do każdej części dodajemy inny składnik, czyli jedna kula – sezam, druga- mak, trzeica – ziarna słonecznika. Dodając składniki do ciasta, dodajemy również po łyżce letniej wody i wyrabiamy ciasta po 3 minuty każdą część.
  5. Wyrobione kule z ciasta umieszczamy w 3 miskach i przykrywamy folią spożywczą. Zostawiamy w ciepłym miejscu na godzinę.
  6. Po wyrośnięciu ciast, każdą kulę zwilżamy z boku wodą i łączymy je ze sobą (widoczne na zdjęciu). Umieszczamy w okrągłej formie (tortownicy), wysmarowanej odrobiną masła. Formę przykrywamy folią spożywczą i zostawiamy w cieple na kolejną godzinę.
  7. Piekarnik rozgrzewamy do 220 stopni. Trojaczki pieczemy 20 minut, następnie zmniejszamy temperaturę do 200 stopni i dopiekam jeszcze 10-15 minut, aż wierzch się zarumieni.
  8. Chlebek wyciągamy z piekarnika, chwilę studzimy i od razu podajemy, bo najlepiej smakuje po upieczeniu.
2.2.8

Kategorie przepisów