Porady kulinarne

  • Pudding ryżowy - jak uzyskać kremową konsystencję?

    Śmietana nadaje całości niewiarygodnej więc, cudownie kremowej konsystencji.

  • Granola - jakie ma składniki podstawowe?

    Dla mnie takim niezbędnym elementem granoli oprócz płatków owsianych są wiórki kokosowe i orzechy. Fajnie się spiekają i nadają jej  chrupkości.

    Pochodzi z przepisu: Granola czekoladowa
  • Jak zrobić makę gryczaną?

    Należy zmielić w młynku do kawy kaszę gryczaną niepaloną.

    Pochodzi z przepisu: Bliny z łososiem i śmietanką
  • Risotto - jaki ryż dodać?

    Risotto, to danie, którego głównym składnikiem jest ryż, ale nie byle jaki - "pierwszy wolny" ze sklepowej półki. To ryż przeznaczony tylko do tego dania. I nie jest to jakaś fanaberia. Ryż naprawdę musi być odpowiedni - carneroli albo arborio. Jest jeszcze odmiana loto, którą można spotkać w polskich sklepach.

    Pochodzi z przepisu: Proste risotto z pieczarkami
  • Beza Pavlovej - czym zastąpić ocet?

    Ocet można zastąpić sokiem z cytryny.

    Pochodzi z przepisu: Pavlova z truskawkami
  • Jak zagospodarować białka?

    Często zdarza się, że po pieczeniu kruchego ciasta zostaje mi nadmiar białek, które trzeba jakoś zagospodarować. Pierwszą rzeczą, jaka wtedy przychodzi mi do głowy, są bezy albo piegusek. Okazuje się , że z białek można też upiec całkiem smaczną babkę o cytrusowym aromacie.

    Pochodzi z przepisu: Pomarańczowa babka z białek
  • Pieczywo - jak uzyskać chrupiąca skórkę?

    Jest wiele sposobów, aby uzyskać chrupiącą skórkę chleba i bułek. Wystarczy upiec swój chleb w piekarniku z postawioną miseczką z kostkami lodu. Można też posmarować wierzch ciasta chlebowego zimną wodą, chwilę przed pieczeniem. Niektórzy smarują też ciasto chlebowe rozbełtanym jajkiem. Są też mniej angażujące metody, o których na pewno nie zapomni się w trakcie przygotowywania chleba. Wystarczy do ciasta dodać kaszę manną, a dzięki temu wypiek będzie miał niezwykle chrupiącą skórkę.

    Pochodzi z przepisu: Bagietka z kaszą manną
  • Panna Cotta - jak wyjąć ją z foremki ?

    Należy zanurzyć foremkę na kilka sekund w gorącej wodzie lub jeśli to nie zadziała to nożem oddzielić deser od ścianek foremki.

    Pochodzi z przepisu: Panna Cotta
  • Sernik - jakich składników użyć do jego zdrowszej wersji?

    Masło zastepujemy olejem rzepakowym - to zdrowsza opcja, a porcja tłuszczu, dzięki któremu masa serowa nie będzie sucha pozostaje zapewniona. Olej rzepakowy, dzięki klarownej barwie oraz neutralnemu smakowi i zapachowi, nadaje się idealnie.

  • Rosół - czy zbierać szumowinę?

    Ja szumowiny zbieram tylko po wołowinie i to niezbyt dokładnie. Nie ma co przesadzać- to tylko białko! Poza tym rosół i tak odcedzamy.

    Pochodzi z przepisu: Rosół
  • Rosół - jak gotować?

    Rosół gotujemy bez przykrywki.  Czas jest niezwykle istotny. Trzy godziny. Warto poświęcić ten czas na tak pyszny rosół. Poza tym tak na prawdę rosół sam się gotuje:)  Gaz powinien być tak ustawiony, aby rosół tylko "pyrkał".

    Pochodzi z przepisu: Rosół
  • Rosół - jakiej użyć wody ?

    Woda powinna być przefiltrowana. Zaczynamy od zimnej wody. Jest jedna stara i bardzo dobra zasada. Mówi ona o tym, że jeśli chcesz mieć pyszną zupę to mięso wrzucasz na zimną wodę, aby pod wpływem gotowania mięsko wydzielało swoje smaki.( Jeśli chcesz mieć dobre mięsko to wrzucasz je do wrzątku (na gorący olej, rozgrzany piekarnik itp.), aby białko szybko się ścięło i jak najwięcej smaku zostało w mięsie;)

    Pochodzi z przepisu: Rosół
  • Rosół - jak uzyskać głębię smaku?

    Vegecie i Maggi powiedz nie. Są lepsze sposoby na uzyskanie głębi smaku. Należy do nich sos sojowy i lubczyk.

    Pochodzi z przepisu: Rosół
  • Rosół - jakie warzywa dodać?

    Z włoszczyzną nie powinniśmy być oszczędni. Kilka marchewek, solidna pietruszka, seler, por, cebula, czosnek- to wszystko powinno być.
    Ja do swojego rosołu nie dodaję kapusty włoskiej, ani grzybków. Moja Mama nigdy tego nie dodawała, więc nie odczułam takiej potrzeby. Jak wiadomo- im więcej marchwi tym słodszy rosół.  Cebula- bardzo ważna sprawa! Cebulę obieramy tylko z pierwszej twardej i brudnej warstwy. Dodatkowo warto przypalić cebulę na palniku. Dzięki temu nasz rosół uzyska ładniejszy kolor i lepszy smak.

    Pochodzi z przepisu: Rosół
  • Rosół - jakiego mięsa potrzebujemy?

    Wg mnie najlepszy rosół powinien być gotowany na mięsie mieszanym. Rzecz jasna nie można na tym mięsie oszczędzać. Powinno być dobrej jakości oraz oczywiście powinno być go dużo!  Najczęściej wybierane przez moją Mamę mięsa to: wołowina (szponder), indyk (szyjka lub skrzydło), kurczak (udka lub skrzydełka).

    Pochodzi z przepisu: Rosół
  • Chinkali - jak je jeść?

    Bierzemy w palce, za „ogonek”. A ponieważ w środku w czasie gotowania powstał naturalny sos z mięsa, trzeba ostrożnie nadgryźć brzeg i wyssać cały ten sok (a przy okazji nie oblać się nim :p). Następnie zjadamy chinkali, zostawiając jednak ogonek na talerzu.

Zobacz też