Porady kulinarne
-
Ciasto ptysiowe - jakie ma zastosowanie?
Z ciastem ptysiowym można kombinować na wiele sposobów. Można zrobić eklerki, profiterolki, ptysie wytrawne. Ciasto parzone można również wykorzystać jako spody do przełożenia kremową masą i owocami.
-
Szczypiorek jako wstążka - co z nim zrobić?
Szczypiorek należy pomoczyć chwilę w gorącej wodzie aż stanie się elastyczny - następnie schłodzić go w zimnej wodzie.
-
Majonez w 5 minut - co zrobić?
Należy mocno schłodzić końcówkę blendera-najlepiej wstawić ją do zamrażarki na kilka minut, a następnie zmiksować razem składniki.
-
Sałatka tabbouleh - jakie dodatki?
W libańskiej wersji podstawą jest natka pietruszki,a kasza występuje w niej bardziej jako przyprawa, a do tureckiej (kısır) dodaje się koncentrat pomidorowy i nieraz syrop z granatu. Jako opcjonalne dodatki stosuje się w niektórych regionach dymkę lub czerwoną cebulę, czosnek, miętę, fetę, a nieraz bardzo aromatyczne przyprawy: cynamon, kumin czy ziele angielskie.
-
Tapenada - jakie ma zastosowanie?
Można ją podawać na tostach lub bagietce, jest używana także jako nadzienie do drobiu
-
Szparagi - na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Przy kupnie szparagów zwróćcie uwagę na końcówki - nie powinny być mocno zdrewniałe - oraz główki - powinny być zamknięte.
-
Kruche ciasto - jak szybko i precyzyjnie je rozwałkować?
Tortownicę wykładam papierem do pieczenia, po czym ten papier wyjmuję i kładę na stolnicy - na papierze "odbiła się" powierzchnia dna formy, dzięki czemu możemy idealnie dopasować ciasto podczas wałkowania
-
Jak gotować szparagi?
Szparagi /większą ilość/ najlepiej gotować w wąskim, wysokim garnku, związane po kilka sztuk, ustawione na stojąco tak, aby główki wystawały ponad powierzchnię wody. Można je również ugotować na parze. Szparagi powinny być ugotowane al dente, a po wyjęciu z wody wciąż jędrne.
-
Orzechy laskowe - jak pozbawić je skórki?
Orzechy podprażyć w piekarniku nagrzanym do 180 st około 15 minut. Gorące orzechy zawinąć dokładnie w ściereczkę i masując w dłoniach otrzeć ze skórki.
-
Rosół meksykański - jakie składniki?
Meksykański rosół zawiera w sobie awokado, cebulkę, kawałki kurczaka, a zamiast makaronu – chipsy tortilla jako dodatek :) I – rzecz jasna – jest ostry. Ostrość tę nadaje papryczka chili chipotle w marynacie adobo. Jest to wędzona papryczka w sosie pomidorowym.
-
Racuchy - jak ustalić temperaturę tłuszczu?
Jeśli tłuszcz się nie pieni, oznacza to, że należy go bardziej podgrzać, jeśli natomiast racuch robi się od razu mocno brązowy, należy zmniejszyć temperaturę tłuszczu.
-
Jak przełożyć tortillę na patelni?
Na patelni połóż większy talerz, obróć patelnię trzymając patelnię i talerz. Zsuń z talerza tortillę z powrotem na patelnię.
-
Jak otworzyć kokos?
Są dwie metody :
-Na skorupie kokosa można zauważyć trzy dziurki . Należy znaleźć wśród nich miękki tzw. słaby punkt. Właśnie tutaj robi się otwór / ostrym narzędziem , śrubokrętem / i stawia owoc w naczyniu tak, aby jego zawartość spłynęła / można potrząsać/. Woda kokosowa jest bezbarwna i prawie bezwonna. Po usunięciu płynu owoc można mocno uderzyć młotkiem,
- Należy włożyć go do nagrzanego piekarnika /190/ st.C . Pod wpływem wysokiej temperatury łupina kokosa pęka. Piekarnik należy wyłączyć i po lekkim przestygnięciu wyjąć kokos. W pęknięcie włożyć nóż, a kokos się otworzy.
-
Kokos - na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Kupując kokos należy zwrócić uwagę,czy podczas potrząsania można usłyszeć chlupanie płynu zawartego w środku. Na skorupie kokosa można zauważyć trzy dziurki . Należy znaleźć wśród nich miękki tzw. słaby punkt. Właśnie tutaj robi się otwór.
-
-