Bajgle na zakwasie
Uwielbiam bajgle! Nie tylko za ich charakterystyczną dziurkę, która nadaje im uroku, ale także za smak. Te pszenne bułeczki przygotowywane są w sposób wyjątkowy, co wyróżnia je na tle innych wypieków.
Przed włożeniem wyrośniętych bułeczek do piekarnika, wrzucamy je na chwilę do gotującej się, posłodzonej wody. Następnie smarujemy rozbełtanym jajkiem i posypujemy ulubionymi składnikami. Najczęściej makiem lub sezamem, chociaż świetnie sprawdzi się tutaj też siemię lniane lub prażony amarantus.
Dzięki tym wszystkim zabiegom, bajgle są delikatne w smaku, a ich skórka lśniąca i rumiana.
Na blogu było już kilka przepisów na bajgle, a wszystkie z nich dotyczyły ich drożdżowej wersji. Po dyniowych bajglach postanowiłam pójść o krok dalej z eksperymentami i upiec je na zakwasie.
Jak zwykle ich smak mnie nie zawiódł.
Bajgle na zakwasie Autor: Tosia Czas przygotowania: 4 godz. Czas pieczenia: 30 min. Całkowity czas: 4 godz. 30 min. Porcje: 8 Składniki- 300 g aktywnego zakwasu żytniego
- 600 g mąki pszennej typ 650
- 350-370 ml letniej wody
- 1,5 łyżeczki soli
- łyżka cukru
- Wierzch:
- rozbełtane jajko
- do posypania: mak/sezam/amarantus/ziarna słonecznika/przyprawy
- Mąkę przesiewamy do misy, dodajemy aktywny zakwas, sól i cukier. Powoli wlewamy letnią wodę i wyrabiamy ciasto przez kilka minut, aż będzie gładkie i elastyczne.
- Przekładamy je do misy oprószonej mąką, przykrywamy ściereczką i stawiamy w ciepłym miejscu bez przeciągów na 1,5 h.
- Po tym czasie przekładamy ciasto na oprószony mąką blat, rozciągamy je, składamy od dołu ku środkowi i od góry do środka. Wkładamy ponownie do misy, przykrywamy i zostawiamy na 1,5 h.
- Wyrośnięte ciasto dzielimy na 8 części, z każdej z nich formujemy okrągłą bułeczkę i kładziemy na blasze wyłożonej pergaminem. Przyszłe bajgle przykrywamy ściereczką i zostawiamy na 40-60 minut.
- W dużym garnku gotujemy wodę z łyżką cukru. W wyrośniętych bułeczkach robimy dziurkę, rozciągając ciasto palcami lub korzystając np. z nakrętki lub kielonka.
- Bułeczki z dziurką wrzucamy do wrzącej wody (po 3-4 sztuk na raz) i gotujemy przez minutę. Następnie odwracamy je na drugą stronę i gotujemy kolejną minute.
- Podgotowane bajgle smarujemy rozbełtanym jajkiem i posypujemy ulubionym dodatkiem.
- Wkładamy do rozgrzanego piekarnika, pieczemy w 220 stopniach 20 minut, następnie 10 minut w 200 stopniach.
- Upieczone bajgle studzimy na kuchennej kratce.