Porady kulinarne
-
Chleb z chrupiąca skórką - jak to zrobić?
Na dnie piekarnika postawić żaroodporne naczynie wypełnione połową szklanki wody - będzie parowała w trakcie pieczenia, dzięki czemu skórka stanie się chrupiąca.
-
Formowanie ciasta drożdzowego - co nam to ułatwi?
Aby było łatwiej formować ciasto, nie należy go podsypywać mąką, lecz lekko naoliwić ręce.
-
Kokosanki - jakie proporcje składników?
Cukier puder - po 1 łyżce na 1 białko, wiórki kokosowe - po 50 g na 1 białko, sól - szczypta, sok z cytyny.
-
Sałatka Caprese - jakie składniki?
To dojrzałe pomidory, sera mozzarella, kilka listków bazylii, oliwa z oliwek, sól, pieprz, do smaku i krem balsamiczny
-
Grill - co zrobić z patyczkami do szaszłyków?
Patyczki do szaszłyków namocz w zimnej wodzie. W ten sposób nie spalisz ich w piekarniku.
-
Chleb - jak sprawdzić czy jest upieczony?
Aby sprawdzić, czy jest dobrze wypieczony przed krojeniem, warto postukać o jego spód, jeśli wyda głuchy dźwięk – jest upieczony.
-
Bigos - jakie są zasady przygotowania?
Najważniejszą zasadą podczas przygotowywania bigosu jest zastosowanie różnych rodzajów mięs i wędlin oraz długi i powolny proces przygotowania. Ja korzystam w tym przypadku z dobrodziejstw mojego wiekowego piekarnika i gwarantuję, że dzięki takiemu sposobowi przyrządzenia bigosu jest on wyjątkowo dobry, niebanalny, o pełnym smaku i odpowiedniej konsystencji. Pozwala też na zapomnienie o nim na pewien czas (chociaż nie będzie to łatwe ze względu na wydobywające się zapachy), ponieważ nie wymaga częstego doglądania, a im częściej go później odgrzewamy, tym jest smaczniejszy.
-
Przyprawa Cayun - jaki skład?
Przyprawa ”Cajun” to mieszanka przyprawowa pochodzenia francuskiego, słynna w kuchni kreolskiej, składająca się z: pieprzu czarnego, nasion kminu, nasion gorczycy białej, papryki, pieprzu kajeńskiego, oregano, tymianku, soli. Doskonała do potraw mięsnych, steków rybnych, kurczaka i owoców morza.
-
Chleb - jaka lista składników?
Prosty chleb można upiec już z 4 składników: mąki, wody, drożdży (spożywczych lub naturalnych) oraz soli. Nie oznacza to jednak, że klasycznych przepisów nie można urozmaicać, nadając im charakteru.
Na przykład wodę, można zamienić na mleko, a dzięki temu chleb będzie subtelniejszy w smaku. Przekonałam się o tym już wielokrotnie np. piekąc chleb mleczny na zakwasie.
Do ciasta na bazie mleka, można także dodać jajka (jak w przypadku maślanych rogalików), dzięki temu otrzymamy wypiek o bardzo sprężystym i delikatnym miąższu.
-
Babka wielkanocna - w czym tkwi tajemnica przygotowania?
Tajemnica puszystości bab wielkanocnych leży w proporcjach mąki do żółtek, im więcej żółtek, tym lżejsza babka. Również ważna jest jakość użytych produktów. Najbielsza mąka, swieże kurze jaja, dobrej jakości masło i bakalie, to składniki wybornej babki wielkanocnej.
-
Pascha - jakiego twarogu użyć?
Przygotowując paschę, należy pamiętać, że twaróg do niej użyty musi być jak najbardziej zwarty, a jednocześnie kremowy i delikatny. Niestety większość wiaderkowych serników, nawet tych dobrej jakości, jest zbyt wodnista. Dlatego należy taki twaróg odsączyć, umieszczając go w woreczku zrobionym z gazy i zawieszając w chłodnym miejscu na 10-12 godzin. Pamiętajcie, aby na podłodze umieścić talerz lub miskę na kapiącą serwatkę ;)
-
Klops - jakie dodatki ?
Do mojego klopsa dodaję tartą marchewkę, dzięki niej mięso pozostaje wilgotne (i zdrowsze!).
-
Jajka - jak w czasie gotowania uzyskać żółtko w środku?
Warto wiedzieć, że w czasie gotowania dobrze kilka razy mieszać jajka, bo wtedy jak jajko zaczyna się ścinać to dzięki sile odśrodkowej żółtko będzie zawsze w środku a nie przy brzegu.
-
Majonez domowy- jakich jajek użyć?
Polecam zaopatrzeć się w wiejskie jaja pewnego pochodzenia bądź te ekologiczne ( zeróweczki lub jedynki).
-
Fondant - kiedy jest gotowy?
Fondant jest gotowy w momencie kiedy jego powierzchnia zaczyna być sprężysta ale nie zrumieniona.
-
Ciasta - co zapobiega opadaniu owoców?
Suszone owoce zasypałam łyżką mąki i wymieszałam - to (zazwyczaj) zapobiega ich opadaniu na dno ciasta.