Porady kulinarne

  • Miód - czy można dodać go do wrzątku?

    Jeśli miód dodasz do wrzątku, to pod wpływem temperatury straci on swoje właściwości.

    Pochodzi z przepisu: Napój na przeziębienia
  • Jak przygotować pyszne faworki?

    1. Śmietany należy dodać tyle, aby otrzymać ciasto gładkie, nie klejące sie do rąk o konsystencji zbliżonej do ciasta pierogowego

    2. Masło powinno być jak najlepszej jakości

    3. Po każdym posmarowaniu masłem i złożeniu w kopertę, należy ciasto wałkować tylko w jedną stronę - od siebie na zewnątrz. Wałka nie należy cofać po cieście, lecz zawsze unosić go w górę i ponownie wałkować od siebie.

    4. Przed samym wycinaniem faworków można wałkować w każdą stronę

    5. Aby przy wałkowaniu ciasto nie przywierało do stolnicy, należy lekko je podsypywać mąką.

    6. Tłuszcz do smażenia powinien być bardzo gorący.

  • Rosół - ile czasu gotować?

    Nie ugotujemy rosołu w pół godziny czy nawet godzinę. Przykro mi, ale na dobry rosół trzeba poświęcić od 1,5 (gdy nam się naprawdę bardzo spieszy) do nawet 3 godzin. Nie należy jednak zapominać, że do ugotowania pysznego rosołu potrzeba jedynie dużo czasu, nie pracy. Przez większość czasu rosół gotuje się powoli, a my mamy czas dla siebie.

    Pochodzi z przepisu: Rosół domowy – najlepszy
  • Sernik - jakie są zasady przygotowania ?

    Ważne uwagi:  wszystkie składniki powinny być o temperaturze pokojowej (przynajmniej 2 h wcześniej wyjmujemy z lodówki),  masę serową miksować tylko do połączenia składników, nie dłużej,  sernik studzić z minimalnie uchylonymi drzwiami piekarnika.

    Pochodzi z przepisu: Świąteczny sernik wykwintny
  • Faworki - jak zrobić faworki doskonałe?

    Nie zapomnijcie o tym, że: mąkę do ciasta należy przesiać i nie dodawać jej zbyt dużo; ciasto faworkowe powinno mieć konsystencję ciasta pierogowego, nie należy również ciasta zbyt mocno podsypywać, wybijanie wałkiem jest konieczne, możecie zrobić to również tłuczkiem do ziemniaków (min. 5-10 minut), ciasto musi "odpocząć", ciasto należy rozwałkować najcieniej jak sie tylko da, faworki wrzucamy na gorący smalec (lub plantę) i pilnujemy, aby się nie spaliły (wystarczy kilka sekund i po faworkach)-), po usmażeniu koniecznie trzeba osączyć faworki na papierowych ręcznikach

  • Uszka do barszczu - jak mrozić?

    Jeżeli chcę zamrozić uszka, to wyławiam je po ugotowaniu i hartuję zamaczając w zimnej wodzie na kilka minut; odcedzam i zostawiam na tacy, aby pozostała woda ociekła. Gdy są już całkowicie zimne smaruję je oliwą i zamrażam.

    Aby podać zamrożone uszka wrzucam na gotującą wodę i gotuję krótką chwilę.

    Pochodzi z przepisu: Barsz na zakwasie z uszkami
  • Jak sklarować rosół?

    Białka ubić na pianę, dodać do chłodnego rosołu i mieszać. Podgrzewać rosół często mieszając, aż się zagotuje. Odstawić na 10 min., po czym przecedzić przez gazę.

    Pochodzi z przepisu: Jak sklarować rosół?
  • Jak zamrozić uszka?

    Układam uszka na tacy wyłożonej folią spożwczą tak, żeby sie nie stykały. Wkładam do zamrażarki i kiedy sie zamrożą (ok. 30 min), wyjmuję i przekladam do woreczka, po czym ponownie wkladam do zamrażarki. Gotuję bezpośrednio przed Wieczerzą, wrzucając takie zamrożone wprost do wrzątku (gotują się oczywiscie dłuzej niż świeże). 
    Po ugotowaniu wyławiam i układam na polmiskach polewając lekko, stopionym maslem.
    Ważne jest, zeby ukladac je w jednej warstwie, jesli beda leżały jedne na drugich, na pewno sie posklejają.

    Pochodzi z przepisu: Uszka z grzybami
  • Pierniki - jak przyśpieszyć ich mięknięcie?

    Kilka plasterków jabłka przyspieszy proces "dojrzewania" i sprawi, że pierniki są cudownie miękkie już na drugi dzień.

    Pochodzi z przepisu: Katarzynki
  • Kapusta z grochem - jak przygotować groch?

    Groch przebrać i dokładnie wypłukać. Jeśli używamy połówek grochu - nie trzeba go namaczać. Cały groch najlepiej namoczyć na noc. Groch ugotować w wodzie, w której się moczył (ma jej być niewiele - tyle, żeby go lekko zakrywała). Pod koniec gotowania posolić. Groch powinien być dobrze rozgotowany.

    Pochodzi z przepisu: Kapusta z grochem
  • Barszcz - kiedy traci swój kolor?

    Barszczu nie wolno gotować, ponieważ podczas gotowania traci kolor.

    Pochodzi z przepisu: Barszcz z suszonymi śliwkami
  • Postna kapusta wigilijna - jakie składniki?

    Nie podaję proporcji ilościowych składników zupełnie celowo - każdy wie, ile tejże kapusty chce przyrządzić, każdy też ma swoje preferencje smakowe. W mojej kapuście na przykład jest bardzo dużo suszonych śliwek.

    Składniki na kapustę wigilijną (postną): dobra kapusta kiszona, cebula, marchewka, śliwki suszone, grzyby suszone, olej, listek laurowy, nasiona kopru (nieobowiązkowe, ale naprawdę warto), sól, cukier, pieprz kolorowy. Podstawa to DOBRA kapusta.

  • Jak rozmrażać bigos?

    Zamrożony bigos wyjmujemy z zamrażarki dzień przed podaniem i wstawiamy do lodówki, aby się rozmroził. Podgrzewamy na małym ogniu, a od momentu zabulgotania dusimy jeszcze co najmniej kwadrans.

  • Nalewki - jakich alkoholi użyc?

    Poniżej sprawdzone połączenia alkoholowe:

    • 1 l ciemnego rumu + 200 ml spirytusu ( na podwójną porcję )
    • 850 ml rumu + 150 ml spirytusu ( na podwójną porcję )
    • 0,5 l spirytusu rozcieńczonego do 50%

    Pochodzi z przepisu: Nalewka Bożonarodzeniowa
  • Jak dodawać cukier do nalewki?

    Najważniejsze - należy go rozmieszać z alkoholem i dopiero tym zalać owoce. Można też rozpuścić cukier w niewielkiej ilości lekko podgrzanego rumu. Gdy mieszanka ostygnie, dodać resztę alkoholu.

    Pochodzi z przepisu: Nalewka Bożonarodzeniowa
  • Nalewka - dlaczego mętnieje?

    Nalewka robi się mętna od przekrojonych daktyli - najlepiej wkładać je w całości. Rodzynki też sprawiają , że nalewka mętnieje - można dodać ich mniej niż w przepisie (można również zastąpić je dużymi suszonymi żurawinami ).

    Pochodzi z przepisu: Nalewka Bożonarodzeniowa

Zobacz też