Aromatyczne bagietki,które idealnie komponują się zarówno z serem pleśniowym, wędliną jak i słodkimi dodatkami. Rodzaj orzechów możecie oczywiście dowolnie wymieniać
Swoją przygodę z pieczeniem chlebów na zakwasie zaczęłam 3 lata temu. W ciągu tego czasu upiekłam ich setki. Zrobiłam i sic! "zabiłam" też dziesiątki zakwasów. Na fanpejdżu często pytacie w jaki sposób przygotowuję zakwas chlebowy. Dlatego chciałabym podzielić się z Wami swoim wskazówkami oraz przepisem, a jest on banalny.
Odwiedzając blogi przy okazji ostatniej akcji chlebowej natknęłam się tutaj na te bułki na zakwasie. Naprawdę polecam, bo są mega smaczne, dużo szybciej się robi od chleba i czyż nie wyglądają uroczo?;-)
Podobno szkockie śniadanie nie jest pełne bez tych upudrowanych mąką bułeczek, o łagodnie chrupiącej skórce i delikatnym miąższu. Podawane są jeszcze ciepłe, prawie prosto z piekarnika, lekko tylko przestygnięte (a podobno to niezdrowo), często przełożone jajkiem sadzonym na bekonie, lub po prostu samym masłem i jakimś słodkim dżemem.
Ze wszystkich chlebów ostatnio wypiekanych ten zachwycił mnie najbardziej. Swoim wyglądem i smakiem najbardziej przypominał chleb, który pamiętam z dzieciństwa. Chleb, który potrafiliśmy zjeść cały - tak po prostu odrywając kawałek, po kawałku..
Wyszedł naprawdę pyszny chleb, więc czym prędzej dzielę się przepisem. Nie ma chrupiącej skórki, za to miąższ jest wspaniały - miękki, ale gęsty - nie wiem, jak to inaczej określić. Nie jest zbity, po prostu smakuje jak porządny chleb, a nie żadne tam napompowane bułki. Jeśli zostanie Wam trochę ziemniaków z obiadu, polecam bardzo.
Grissini. Znacie? Często jadałam kupne, ale nigdy nie przygotowywałam ich sama. Aż do teraz. Sprawa jest dziecinnie prosta i szybka, mimo użycia drożdży. Wychodzą pyszne - chrupiące na zewnątrz, trochę miękkie w środku. Mocno pieprzne, ale bez przesady. Idealne do maczania w jakimś łagodnym dipie.
Gdy tłuszcz całkowicie się rozpuści, całość wlać do wcześniej wymieszanych "suchych składników", dodać jajko, a następnie wyrabiać przez 8 minut mikserem aż ciasto będzie gładkie i sprężyste. Wyłożyć ciasto na podsypaną mąką stolnicę i podzielić na 8 równych części, z których uformować kulki, a następnie lekko je spłaszczyć...
Dzisiaj mam dla Was bułeczki. Zdjęcia na dysku swoje odleżały, sama nie wiem, dlaczego. Bułeczki bowiem wyszły pyszne - mocno maślane, pełne aromatów. Suszone pomidory i bazylia to klasyka, w pieczywie sprawdzają się wyśmienicie. Bułki są łatwe do przygotowania, nie są wymagające. Jestem pewna, że udadzą się każdemu.
Nie wszyscy jednak wiedzą, że chałka to pieczywo wywodzące się z kuchni żydowskiej. Tradycyjnie Żydzi pieką ją w piątek wieczór i spożywają w Szabas, czyli w sobotę.
Przegladając zgromadzone zapasy mąkowe odkryłam jeszcze jedną torebkę maki pszennej 550 i choć już nie używam takowej mąki w swojej kuchni musiałam ją zagospodarować. Tak wylądowała w dzisiejszym chlebku. Prosty, łatwy do upieczenia codzienny chleb z przyjemnie chrupiącą skórką.