Porady kulinarne
-
Zupy - jak uzyskać aksamitny i kremowy smak?
Dodatek serka topionego czyni ją aksamitną i kremową w smaku.
-
Wątróbka - jakie są zasady przygotowania?
Przygotowując wątóbkę należy pamiętać o następujących zasadach: Pierwsza z nich to wymoczyć ją przez około 30 min. w mleku ponieważ mleko wchłania zapachy i gorycz. Druga polega na tym, że nie solimy wątróbki dopóki nie stanie się miękka podczas smażenia.
-
-
Brownie - jak długo piec?
Piec w piekarniku nagrzanym do 170 C przez 20-25 minut. Do utworzenia się „skorupki” na wierzchu. Ciasto powinno być wilgotne wewnątrz, ale nie surowe.
-
Pierogi - co zrobić, aby łatwo się sklejały?
Połowę brzegu smarujemy białkiem lub wodą (ja użyłam białka, które mi zostały z jajek i pędzelka) - pierogi będą się nam lepiej sklejały.
-
Churros - jak długo smażyć?
Churros muszą naprawdę mocno się zarumienić (ale nie przypalić !). Będą wtedy chrupiące przez dosyć długi czas po usmażeniu. Zbyt krótko smażone szybko zrobią się miękkie i już nie będą takie smaczne.
-
Pączki - jakie nadzienie dodać?
Używajcie specjalnych marmolad do pączków lub dżemów domowej roboty, które są twarde i ładnie będą siedzieć tam, gdzie je wciśniecie. (Jako nadzienia użyłam dżemu truskawkowego - mój był nieco zbyt rzadki, i wypływał).
-
Chleb - co zrobić, aby skórka była błyszcząca i chrupiąca?
Uchylić piekarnik, wysunąć nieco formę i skropić chleb wodą, wtedy skórka będzie błyszcząca i chrupiąca.
-
Sernik - co zrobić, aby nie popękał ?
Po pieczeniu wyłącz piekarnik, i pozostaw w nim sernik do całkowitego wystygnięcia. Dzięki temu Twój sernik nie popęka.
-
Sos karmelowy - jakie proporcje składników?
Ważne, by zachować odpowiednie proporcje cukru i kremówki, zbyt duża ilość cukru spowoduje, że całość będzie bardzo gęsta.
-
Pączki - jak odsączyć nadmiar tłuszczu?
Aby osączyć nadmiar tłuszczu, gotowe pączki przekładać na papierowy ręcznik.
-
Przyprawa do ciasta dyniowego - jaki skład?
Przyprawa do ciasta dyniowego przypomina przyprawę piernikową. W jej skład wchodzą: cynamon, imbir, gałka muszkatołowa i ziele angielskie.
-
Jakie są zasady przygotowania faworków?
Przy pieczeniu faworków nie można zapomnieć o :
1) dodaniu spirytusu (lub wódki czy octu) bo zapobiegają one wchłanianiu tłuszczu,
2) nie należy podsypywać mąki przy wałkowaniu, żeby później tłuszcz się nie palił,
3) smażeniu faworków w szerokich rondlach, żeby mogły swobodnie pływać a
4) temperaturze tłuszczu - nie może być za niska, bo faworki będą nasiąkać tłuszczem, a w za wysokiej będą się przypalać,
5) sprawdzeniu temperatury tłuszczu przez wrzucenie kawałka ciasta, które powinno szybko wypłynąć a wtedy temperatura jest dobra.
6) wrzucaniu do gorącego tłuszczu co pewien czas kawałków surowego ziemniaka, bo wtedy ciasto się mniej przypala.
-
Wołowina - na co zwrócić uwagę kupując mięso ?
Zwróćmy uwagę na kolor, fakturę oraz sprężystość mięsa. Ważąc w dłoni jasnoczerwoną porcję wołowiny o jasnokremowej warstwie tłuszczyku oraz kawałek o intensywnej, ciemnoczerwonej barwie, zdecydujmy się raczej na ten pierwszy. Wraz z wiekiem zwierzęcia jego mięso oraz tłuszcz ciemnieją, co oznacza, że ten oto ciemnoczerwony egzemplarz dożył już sędziwego wieku. Ponadto, świeża, dobra jakościowo wołowina po naciśnięciu palcem powinna szybko wrócić do pierwotnego kształtu. Nie zapomnijmy mięsa również... powąchać! Do zakupu zachęci nas naturalny zapach wołowiny, jego brak jest zaś alarmujący. Do zrazów i steków z powodzeniem wykorzystamy polędwicę, rostbef lub udziec wraz z ligawą, do innych potraw - antrykot…
-
-