Porady kulinarne
-
Karczochy - co zrobić, aby po obraniu nie ściemniały?
Aby warzywo nie ściemniało i zachowało ładny wygląd należy po obraniu umieścić je w zimnej wodzie z dodatkiem soku cytrynowego lub potrzeć je bezpośrednio połówką cyrtyny.
-
Budyń - co zrobić, aby nie utworzył się kożuch?
Aby na wierzchu zimnego budyniu nie utworzył się kożuch przykryj go folią spożywczą tak aby przylegała do powierzchni.
-
Co zrobić, aby mieć chudy rosół?
Jeżeli chcesz mieć chudy rosół poczekaj aż wystygnie a następnie wstaw do lodówki. Po kilku godzinach z łatwością zbierzesz tłuszcz.
-
-
Co zrobić, gdy tortownica jest nieszczelna?
Jeśli nie jesteście pewni szczelności swojej tortownicy, warto postawić ją na drugiej blaszce, by uniknąć ewentualnego zabrudzenia piekarnika.
-
Jak wyjąć galaretę z silikonowej formy?
Wyjęcie ułatwia ostrożne (tak, żeby wody na galaretę nie nalać) zanurzenie formy w naczyniu z gorącą wodą lub owinięcie spodu odciśniętą ścierką wcześniej namoczoną w gorącej wodzie.
-
Jak serwować houskový knedlik (czeski knedel)?
Czeski knedel podajemy od razu po przygotowaniu, najlepiej z gulaszem.
-
Co zrobić, gdy przygotowywany majonez się zważy?
Jeśli w czasie przygotowania masa się zważy nie należy jej wyrzucać. Trzeba przygotować składniki na zrobienie nowego majonezu. Ponownie rozetrzeć żółtko z musztardą, solą i sokiem z cytryny i ciągle ucierając dodawać w pierwszej kolejności niewielkimi porcjami zważoną masę a dopiero potem olej.
-
Majonez - jakie są sposoby przygotowania?
Wg. "Jak gotować" jest kilka sposobów wykonywania majonezów. Do ryb ubijać można oliwę w równej części z rosołem rybim, dodając listek żelatyny. Bić, aż spieni się, jak białka z jaj, włożyć wtedy po jednym kilka żółtek, dodać sok cytrynowy do smaku i ubijać dalej w chłodnym miejscu, aż zgęstnieje. Do sałat można robić majonez gotowany, jest trochę oszczędniejszy. Dla osób, które nie znoszą oliwy, ucierać można majonez z deserowego masła lub dodawać masło i oliwę. Można gotowane żółtka zmieszać z surowym masłem, ale wówczas należy wziąć więcej żółtek.
-
Majonez domowy - jakie są zasady jego przygotowania?
Przy robieniu majonezu należy pamiętać jedynie o trzech rzeczach: składniki muszą mieć temperaturę pokojową, olej należy (zwłaszcza na początku) wlewać powoli i należy naprawdę bardzo szybko ucierać. Jeśli je spełnimy, nie ma możliwości aby nasz majonez nie udał się.
-
Grzaniec - jakiego wina użyć?
Zawsze przygotowuję „grzańca” na bazie wina czerwonego, można jednak użyć i ulubionego białego, wtedy jednak dopełnijcie je sokiem jabłkowym lub z jasnych winogron.
-
Garnek rzymski - co zrobić przed włożenem chleba?
30 min. przed końcem wyrastania przygotować garnek rzymski, który najpierw trzeba moczyć ok. 30 min., potem wytrzeć do sucha, natłuścić olejem i obsypać otrębami.
-
Co zrobić, aby ciasto zarumienilo się z wierzchu?
Aby ciasto zarumieniło się z wierzchu na 2-3 minut przed końcem pieczenia włącz termoobieg.
-
Jak przechowywać pesto?
Pesto przechowujemy w szczelnie zamkniętych, szklanych pojemnikach w lodówce.
-
Pesto - do czego je dodawać?
Służy jako sos do makaronów, ale idealnie smakuje również ze świeżym pieczywem. Jedna łyżka dodana do zupy jarzynowej wzbogaci jej smak a odrobina w sałatce nada jej niepowtarzalnego aromatu. Dodając do makaronu dobrze jest rozprowadzić odrobiną gorącej wody, w której gotował się makaron.
-
Ciecierzyca - co zrobić przed gotowaniem?
Suche ziarna można ugotować po wcześniejszym namoczeniu ich w wodzie przez kilkanaście godzin/10-12/ .