Porady kulinarne
-
Kofty - jak je smażyć?
Kofty smażymy na rozgrzanym oleju, tak żeby były brązowe, najlepiej w niedużym garnku po kilka sztuk, poziom oleju musi być dosyć wyskoki, tak by po wrzuceniu wszystkich kulek były zakryte olejem (będą się równo smażyć i szybciej, czyli nie nasiąkną tak tłuszczem, chociaż i tak wyciągam je na talerz wyłożonym papierem ręcznikowym).
-
Ciasto drożdżowe - co zrobić, aby pozostało wilgotne i świeże?
Od pewnego już czasu do ciasta drożdżowego dodaję maślankę. Jest to gwarancja, że ciasto będzie odpowiednio wilgotne i długo pozostanie świeże
-
Kwiaty czarnego bzu - kiedy zbierać?
Kwiaty zbieramy do południa i tylko zdrowe, świeżo rozkwitnięte baldachimy.
-
Karmel - jak go mieszać?
Nie mieszaj karmelu metalową łyżką. Aby przemieszać masę, zakręć patelnią. Mieszany karmel się krystalizuje.
-
Bajgle - co zrobić przed pieczeniem?
Przed włożeniem wyrośniętych bułeczek do piekarnika, wrzucamy je na chwilę do gotującej się, posłodzonej wody. Następnie smarujemy rozbełtanym jajkiem i posypujemy ulubionymi składnikami.
-
Krewetki - jak przygotować je do smażenia?
Jeżeli krewetki są z głowami, trzeba je najpierw oderwać, potem usunąć odnóża i resztę pancerzyka. Z obranych krewetek usunąć jelito (jeżeli krewetki nie mają oznaczenia "oczyszczone"). Lekko naciąć krewetkę wzdłuż grzbietu i czubkiem noża wyciągnąć czarną nitkę
-
Gotowanie kurczaka - co zrobić, aby nie wypływał na wierzch?
Do środka kurczaka wkładamy wyparzony słoik z wodą.
-
Cykoria - jaką wybierać przy zakupie?
Kupując cykorię zwracajcie uwagę na jej kolor. Im bardziej jest zielona tym bardziej gorzka w smaku, innymi słowy cykorie trzeba kupować tak jasne, jak to tylko możliwe.
-
Makrela wędzona - jak poznać czy jest świeża?
Świeża makrela powinna pachnieć dymem, bez żadnej kwaśnej nuty. Warto zwrócić uwagę na kolor mięsa przy kręgosłupie – jeśli jest czerwone, to znak że ryba jest nieświeża.
-
Babka alzacka - do jakiego piekarnika wstawić ciasto?
Babkę alzacką należy wstawic do ZIMNEGO piekarnika.
-
Polędwiczki z sarny - co zrobić, aby mięso skruszało?
Surowe polędwiczki dobrze jest zostawić na noc w zsiadłym mleku, aby mięso skruszało.
-
Domowy makaron - jakie proporcje składników?
Wystarczy przyjąć prosty przelicznik: na 100 g mąki weź 1 jajko. Oczywiście jajko jajku nierówne i bywa konieczność dodania odrobiny wody czy mąki, ale zasada jest stała.
-
Domowy budyń - jakiej skrobi użyć?
Do przygotowania budyniu polecam użyć skrobi kukurydzianej (nie mąki kukurydzianej!). Wprawdzie niektóre przepisy podają w składzie skrobię ziemniaczaną, ale nadaje ona zupełnie niebudyniową, lecz kisielową, glutowatą konsystencję. Skrobia kukurydziana nadaje zaś bardziej kremowej konsystencji, identycznej jak w sklepowym budyniu. Jest przy tym równie łatwa do rozmieszania, jak skrobia ziemniaczana.
-
Chrzan tarty - co zrobić, aby nie płakać przy tarciu?
Aby nie płakać zanadto przy tarciu chrzanu warto włożyć obrane korzenie chrzanu do zamrażarki na pół godziny. Wyciągnąć zaraz przed tarciem.
-
Soczewica zielona - jak ją gotować?
Soczewicę włożyć do rondelka – do zimnej wody – i gotować na większym ogniu około 10 minut a następnie zmniejszyć ogień na mały i pod przykryciem gotować jeszcze 15-20 minut do miękkości.
-
Wieprzowina - co ułatwi jej krojenie?
Włóż wieprzowinę na kilkanaście minut do zamrażarki, pozwoli to na łatwiejsze jej pokrojenie.