Porady kulinarne
-
Jak sklarować rosół?
Białka ubić na pianę, dodać do chłodnego rosołu i mieszać. Podgrzewać rosół często mieszając, aż się zagotuje. Odstawić na 10 min., po czym przecedzić przez gazę.
-
Jak zamrozić uszka?
Układam uszka na tacy wyłożonej folią spożwczą tak, żeby sie nie stykały. Wkładam do zamrażarki i kiedy sie zamrożą (ok. 30 min), wyjmuję i przekladam do woreczka, po czym ponownie wkladam do zamrażarki. Gotuję bezpośrednio przed Wieczerzą, wrzucając takie zamrożone wprost do wrzątku (gotują się oczywiscie dłuzej niż świeże).
Po ugotowaniu wyławiam i układam na polmiskach polewając lekko, stopionym maslem.
Ważne jest, zeby ukladac je w jednej warstwie, jesli beda leżały jedne na drugich, na pewno sie posklejają. -
Pierniki - jak przyśpieszyć ich mięknięcie?
Kilka plasterków jabłka przyspieszy proces "dojrzewania" i sprawi, że pierniki są cudownie miękkie już na drugi dzień.
-
Kapusta z grochem - jak przygotować groch?
Groch przebrać i dokładnie wypłukać. Jeśli używamy połówek grochu - nie trzeba go namaczać. Cały groch najlepiej namoczyć na noc. Groch ugotować w wodzie, w której się moczył (ma jej być niewiele - tyle, żeby go lekko zakrywała). Pod koniec gotowania posolić. Groch powinien być dobrze rozgotowany.
-
Barszcz - kiedy traci swój kolor?
Barszczu nie wolno gotować, ponieważ podczas gotowania traci kolor.
-
Postna kapusta wigilijna - jakie składniki?
Nie podaję proporcji ilościowych składników zupełnie celowo - każdy wie, ile tejże kapusty chce przyrządzić, każdy też ma swoje preferencje smakowe. W mojej kapuście na przykład jest bardzo dużo suszonych śliwek.
Składniki na kapustę wigilijną (postną): dobra kapusta kiszona, cebula, marchewka, śliwki suszone, grzyby suszone, olej, listek laurowy, nasiona kopru (nieobowiązkowe, ale naprawdę warto), sól, cukier, pieprz kolorowy. Podstawa to DOBRA kapusta. -
Jak rozmrażać bigos?
Zamrożony bigos wyjmujemy z zamrażarki dzień przed podaniem i wstawiamy do lodówki, aby się rozmroził. Podgrzewamy na małym ogniu, a od momentu zabulgotania dusimy jeszcze co najmniej kwadrans.
-
Nalewki - jakich alkoholi użyc?
Poniżej sprawdzone połączenia alkoholowe:
- 1 l ciemnego rumu + 200 ml spirytusu ( na podwójną porcję )
- 850 ml rumu + 150 ml spirytusu ( na podwójną porcję )
- 0,5 l spirytusu rozcieńczonego do 50%
-
Jak dodawać cukier do nalewki?
Najważniejsze - należy go rozmieszać z alkoholem i dopiero tym zalać owoce. Można też rozpuścić cukier w niewielkiej ilości lekko podgrzanego rumu. Gdy mieszanka ostygnie, dodać resztę alkoholu.
-
Nalewka - dlaczego mętnieje?
Nalewka robi się mętna od przekrojonych daktyli - najlepiej wkładać je w całości. Rodzynki też sprawiają , że nalewka mętnieje - można dodać ich mniej niż w przepisie (można również zastąpić je dużymi suszonymi żurawinami ).
-
Bezy- jak długo piec?
Włożyć blachę do piekarnika i od razu zmniejszyć temperaturę do 110 stopni. Gdy się zrobić skorupka, to temperaturę od razu zmniejszyć do 60 - 50 stopni i suszyć bezy przez około 2-3 godziny. (Zależy czy chcemy mieć bezy ciągnące się w środku czy całkowicie suche).
-
Jak zrobić "marmoladę" z daktyli?
Daktyle zalać szklanką wody. Jeśli "wypiją" całą wodę a nie będą jeszcze "papką", dolewać po odrobinie wody aż do uzyskania w miarę jednolitej, gęstej konsystencji marmolady. Polecam mieszanie trzepaczką, która dodatkowo rozbija owoce.
-
Jak pasteryzować zapasy?
Garnek wyłóż materiałową ściereczką, połóż na niej zakręcone słoiki i nalej wody do wysokości 3/4 słoika. Gotuj od momentu wrzenia przez około 20 minut. Po tym czasie wyjmij słoiczki i ustaw do góry nogami, aż wystygną.
-
Jak długo kisić ogórki?
Po około 3 dniach mamy ogórki małosolne, a po 2-3 tygodniach ogórki kiszone. Jak odpowiada już nam stopień kwaśności ogórków, to przekładamy je do słoików i pasteryzujemy.
-
Kukurydza- jak oddzielić ziarna od trzonu kolby?
Najłatwiej jest oprzeć kolbę na desce po krojenia i pionowo od góry do dołu odcinać ziarna, przesuwając ostrzem noża jak najbliżej twardego środka kolby. Następnie, gdy wszystkie ziarna są już odkrojone, tępą stroną noża należy kolejny raz przesunąć z góry na dół kolby, uzyskamy w ten sposób dostęp do części kukurydzy najbliższych jej trzonowi.
-
Jaki jest sposób na łagodny smak pora?
Pokrojonego pora możemy sparzyć podobnie jak cebulę - ta operacja sprawi, że por będzie łagodniejszy i łatwiej trawiony. Pokrojonego pora przelewany wrzątkiem, odczekujemy 5 sekund po czym przelewamy zimną wodą, żeby zatrzymać proces parzenia, odcedzić i już.