Porady kulinarne
-
Czym formować trufle?
Trufle formuję przy pomocy małej łyżeczki do lodów lub dwóch łyżeczek do herbaty - aby ułatwić sobie formowanie, przed każdym nabraniem masy maczam łyżeczki w gorącej wodzie.
-
Jak gotować łazanki?
Gotujemy wrzucając je do wrzątku. Czekamy aż wypłyną na wierzch, mieszając od czasu do czasu. Po wypłynieciu gotujemy jeszcze jakieś 2 - 3 min (w zależności od grubości i wielkości klusek), a następnie odcedzamy i kilkakrotnie przelewamy zimną wodą. Zwykle po odcedzeniu mieszam łazanki z odrobiną roztopionego masła i w tej postaci czekają na podanie.
-
Jak zamrażać nieugotowane łazanki?
Łazanki rozsypać cienką warstwą na płaskiej tacy. Tacę z kluskami wstawiamy do zamrażarki na ok. pół godziny. Po tym czasie wsypujemy kluseczki do foliowego woreczka i ponownie (bez obawy, że sie skleją) umieszczamy w zamrażarce.
-
Kapusta kiszona - co zrobić, gdy jest za kwaśna?
Jeśli kapusta jest bardzo kwaśna, można ją pokroić, zalać 1,5 szkl. wody i zagotować. Następnie przecedzić przez durszlak i tak przygotowaną kapustę dopiero wrzucić do garnka.
-
Co zrobić, gdy pierniki w puszce nie miękną?
Jeśli po kilku dniach pierniczki nie zmiękną, włożyć do puszki kawałki obranych jabłek.
-
Masło klarowane - jak je zrobić?
100 g masła wkładamy do żaroodpornej miseczki i rozpuszczamy w niej masło przez 10 minut w 110 stopniach. Roztopione masło przelewamy przez sitko lub gazę, a reszty się pozbywamy.
-
Jak zrobić polewę czekoladową?
Czekolady topimy razem z margaryną w kąpieli wodnej (układamy w metalowej miseczce nad garnkiem z gotującą się wodą). Dodajemy mleko i mieszamy, aż całość dokładnie połączy się razem. Tak przygotowaną polewą pokrywamy całe ciasto. Całość dobrze schładzamy w lodówce (nawet całą noc).
-
Co zrobić, aby biszkopt nie opadł?
Aby biszkopt nie opadł, zaraz po wyjęciu z pieca upuszczam go razem z formą na podłogę z wysokości ok. 0,5 metra. Dwa razy :)
-
Farsz do uszek - jakie proporcje?
Na 100 g suszonych grzybów do uszek potrzebna jest jedna średnia cebula drobno pokrojona i przysmażona na maśle, sól i pieprz do smaku. Ugotowane, pozbawione wywaru grzyby bardzo drobno kroimy i mieszamy z cebulą i przyprawami.
-
Kołacz z makiem - jak formować?
Pierwszy z placków ułożyć na tortownicy, posmarować go masłem i połową masy makowej. Następnie ułożyć na nim drugi placek, posmarować masłem, ułożyć masę makową i przykryć pozostałym plackiem. Placki ponacinać najpierw na 4 części, tak aby w środku pozostały złączone. Powstałe ćwiartki naciąć na dalsze połówki itd. Ciasto ma być podzielone na 16 kawałków. Każdy z powstałych kawałków skręcić wokół siebie. Należy robić to jednocześnie po 2 kawałki. Ten , który trzymamy w prawej ręce skręcamy w prawą stronę, ten który trzymamy w lewej ręce skręcamy w lewą stronę. Końce skręconych kawałków połączyć ze sobą, tak aby powstały warkocze.
-
Boeuf bourguignon - jakie wino dodać?
Aby danie bourguignon było w 100 % burgundzkim należy użyć klasycznego burgundzkiego czerwonego - wytrawnego wina Bourgogne z czerwonych owoców o bogatym owocowym bukiecie. Jest to wino ze szczepów Pinot Noir lub Gamay. Z uwagi na to że wina Bourgogne osiągają często zawrotne ceny Francuzi chętnie zastępują je winem Côtes-du-Rhône, które ma atrakcyjny owocowy aromat. Wina te charakteryzuje stożkowa butelka.
-
-
Pasztet - co zrobić, aby w czasie pieczenia nie wysechł?
Do piekarnika wstawiamy na spód gorącą wodę (1 litr) w blaszce, by pasztet nie wysechł w czasie pieczenia. Jeżeli góra pasztetu nam się zbytnio przyrumieni, należy przykryć go folią.
-
-
Makowiec - czym smarować ciasto?
Ciasto po rozwałkowaniu smaruję białkiem, co zapobiega przeciekaniu nadzienia i pozwala dobrze skleić krawędzie i brzegi.
-
Pierniczki - kiedy będą szybciej miękkie?
Z miodem sztucznym pierniczki szybciej będą miękkie, niż z prawdziwym.