Słów kilka o pieczywie i przepis na bułeczki z dynią

Słów kilka o pieczywie i przepis na bułeczki z dynią



Zdjęcie - Słów kilka o pieczywie i przepis na bułeczki z dynią - Przepisy kulinarne ze zdjęciami
„Chociaż półki sklepowe kuszą mnie codziennie pachnącymi i rumianymi bochenkami chleba oraz chrupiącymi bułeczkami ja nie daję się nabrać na ten blichtr i od ponad trzech lat wypiekam pieczywo w domu. Cóż takiego jest w tym sklepowym pieczywie, że skutecznie mnie odstrasza? Po pierwsze dość często zwłaszcza w marketach to zamrożony produkt odgrzany w piecu. Po drugie duże masowe piekarnie korzystają z gotowych mieszanek naszpikowanych nie tylko chemią, ale także substancjami pochodzenia zwierzęcego. Wystarczy tylko dodać wody i sukces gwarantowany. Zero strat. Takie mieszanki zawierają tłuszcze, kwas askorbinowy za sprawą którego pieczywo wygląda jak nadmuchane, L-cysteinę czyli aminokwas pozyskiwany m.in. ze zwierzęcego włosia i piór polepszający strukturę ciasta oraz soję umożliwiającą dodanie do niego większej ilości wody, dzięki czemu gotowy produkt jest większy, pulchniejszy i bardziej miękki. Nie powiem ładnie wygląda, smakuje pewnie też nie najgorzej, tylko czy jest zdrowe? Ale żeby nie było tak różowo to powiem, że pieczywo zrobione w domu też może nie być wolne od „tej chemii”. Wszystko zależy od tego jakich surowców użyjemy. Jeżeli ktoś kupuje gotową mieszankę do wypieku chleba to efekt będzie ten sam. Niebezpieczeństwo może kryć się również w mące. Do pewnego czasu ja naiwna myślałam, że w mące jest 100% mąki. Toteż nigdy nie zwracałam uwagi na skład podany na opakowaniu. Jakież było moje zdziwienie, gdy pewnego razu odkryłam, że mąka, którą właśnie nabyłam zawiera węglan wapnia czyli kredę. Mogą tam też być ponadto substancje wybielające i antyzbrylacze. Dla nas szczególnie istotna jest tu zawartość węglanu wapnia, ma on bowiem istotny wpływ na ilość wody, która będzie użyta do wypieku. Mąka zawierająca kredę będzie wymagała tej wody więcej. Gdy więc pieczemy chleb wg czyjegoś przepisu i ciasto nie ma takiej struktury jak podaje autor, to nie oznacza, że przepis jest do niczego, tylko mąka jest inna. Sama się o tym przekonałam na własnej skórze, gdy pewnego razu piekłam chleb wg przepisu zamieszczonego w jednym z pierwszych postów na tym blogu. Właśnie to skłoniło mnie do bliższego przyjrzenia się mące ze sklepowych półek. Teraz sprowadzam ją z małego młyna na Podkarpaciu i jestem z niej bardzo zadowolona. Najlepiej więc piekąc chleb czy bułeczki pierwszy raz wg jakiegoś przepisu, nie wsypywać od razu całej mąki, tylko powiedzmy 3/4 podanej ilości i dosypywać resztę w trakcie wyrabiania, aż do uzyskania pożądanej konsystencji.”
Zdjęcie - Słów kilka o pieczywie i przepis na bułeczki z dynią - Przepisy kulinarne ze zdjęciami


Bułeczki z dynią (przepis własny)
Składniki na 10szt.
Zaczyn:
25g świeżych drożdży
2 łyżki mąki
1 łyżeczka cukru
2-3 łyżki wody

Ciasto:
525g mąki pszennej chlebowej typ 750
50g mąki pszennej pełnoziarnistej
cały zaczyn
0,5 szklanki wody
0,5 szklanki mleka
0,5 szklanki maślanki
1 łyżeczka soli
2-3 łyżki pestek dyni

Ponadto do smarowania i posypania:
1 łyżka mleka
1 łyżeczka oleju
2-3 łyżki pestek dyni

Zaczyn
Do garnuszka wkruszamy drożdże, dodajemy cukier, 2 łyżki mąki i 2-3 łyżki letniej wody. Mieszamy i odstawić do wyrośnięcia. Ciasto
Do dzieży miksera wlewamy mleko, maślankę i wodę. Dodajemy oba rodzaje mąki, sól i wyrośnięty zaczyn drożdżowy. Wyrabiamy na gładkie elastyczne ciasto wsypując pod koniec wyrabiania pestki dyni. Ciasto powinno utworzyć kulę. Przykrywamy wilgotną ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia. Powinno podwoić swoją objętość.

Wyrośnięte ciasto lekko odgazowujemy poprzez ugniatanie i dzielimy na 10 kawałków. Z każdego kawałka formujemy bułeczkę. Wierzch bułeczek obtaczamy w pestkach dyni. Układamy je blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Zostawiamy na pół godziny do ponownego wyrośnięcia przykryte suchą ściereczką.

Mieszamy mleko z olejem i delikatnie smarujemy wyrośnięte bułeczki. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 200°C i pieczemy 15 minut. Studzimy na kracie kuchennej.

Kategorie przepisów