Jabłka suszone
Pierwsze poranne mgły okrywające mlecznym szalem wierzchołki drzew. Orzeźwiające poranki i ciepłe południa. Niebo czerwieniejące nad horyzontem o zachodzie słońca. Pająk drzemiący na cieniutkiej, srebrnej nici i ptaki zbierające się w gromady. Obfitość kolorów i smaków na drzewach. Zwisające kiście dorodnych winogron. Jesień już zagląda do mnie przez okno...
Na targowisku królują fiolety i czerwienie. Pojawiły się też pierwsze dynie i orzechy. Jabłka, które zazwyczaj dojrzewały w październiku teraz spadają na potęgę. Żółciutkie i soczyste. Zbieram je starannie by nic się nie zmarnowało. Kroję w cienkie plasterki, suszę i zamykam w słoiki. Zimą będą mi przypominały o wyjątkowej szczodrobliwości tegorocznego lata....
Jabłka suszone - składniki
- jabłka
- opcjonalnie ulubione przyprawy (cynamon, kardamon, goździki, przyprawa do piernika)
Jabłka przeznaczone do suszenia powinny być zdrowe bez żadnych uszkodzeń i co najważniejsze niepryskane. Najlepiej z własnej uprawy lub dziko rosnące.
Jabłka suszone - suszarka do warzyw
Umyte i osuszone pokroić w plasterki grubości około 2mm. Im cieńsze tym krócej będą się suszyć. Wyciąć gniazda nasienne. Ułożyć w suszarce do warzyw. Posypać delikatnie cynamonem lub inna przyprawą. Suszyć na drugim biegu około 5 godzin. Wysuszone jabłka przełożyć do szklanych słoików i trzymać w suchym miejscu.
Jabłka suszone - piekarnik
Plasterki jabłek ułożyć na blasze wyłożonej papierem do pieczenia tak aby na siebie nie zachodziły i nie stykały się ze sobą. Oprószyć ulubioną przyprawą. Wstawić do piekarnika. Suszyć w temperaturze 50 st. C z włączonym termoobiegiem przy lekko uchylonych drzwiczkach do momentu, aż zrobią się chrupiące. Przy kilku blachach suszonych na raz można je co pewien czas zamienić.
Jabłka suszone - podobne przepisy > Domowe wiśnie suszone > Suszone banany > Suszone płatki kokosa
Smacznego :) Aronia