Porady kulinarne
-
Czym zastąpić zasmażkę do zupy
Zasmażkę z powodzeniem można zastąpić ziemniakiem startym na drobnych oczkach i dodanym na początku gotowania do zupy. Rozgotuje się, zagęszczając jednocześnie zupę bez konieczności dodawania zasmażki.
-
Awokado - jak wyciągnąć pestkę?
Ostrym nożem przekrój awokado wokół pestki. Przekręć nakrojone połówki. Uderzając ostrzem noża w pestkę i przekręcając delikatnie usuń pestkę.
-
Cenci - jaki jest sekret udanego wypieku?
Sekretem ich wybornego smaku jest skórka pomarańczowa, która nadaje intensywnego aromatu i perfekcyjne, cienkie rozwałkowanie ciasta. Powinno przypominać ciasto makaronowe i być niemal przezroczyste.
-
-
Karmel - jak go mieszać?
Nie mieszaj karmelu metalową łyżką. Aby przemieszać masę, zakręć patelnią. Mieszany karmel się krystalizuje.
-
Majonez - jakie zasady przygotowania?
Majonez nie lubi pośpiechu. Pamiętaj więc, by używać składników o zbliżonej do pokojowej temperatury i spokojnie ubijać do osiągnięcia odpowiedniej konsystencji.
-
Strucla - co zrobić, aby mak nie odstawał od ciasta?
Mak nie będzie odstawał od ciasta, jeżeli do masy dodamy szczyptę drożdży.
-
-
Fasolka szparagowa - jak zachować jej jędrność po blanszowaniu?
Fasolkę oczyściłam i zblanszowałam kilka minut we wrzątku. Następnie przełożyłam do wody z lodem, by zachowała jędrność.
-
-
Jak uzyskać "zgrabne" klopsiki?
Najzgrabniejsze wychodzą, gdy po ułożeniu na patelni przez chwilę nią potrząsam, by kotleciki turlały się swobodnie do chwili aż zetną się na zewnątrz. Dzięki temu zabiegowi są bardziej okrągłe i łatwiej jest obsmażyć je równo z każdej strony.
-
Bigos - jakie są zasady przygotowania?
Najważniejszą zasadą podczas przygotowywania bigosu jest zastosowanie różnych rodzajów mięs i wędlin oraz długi i powolny proces przygotowania. Ja korzystam w tym przypadku z dobrodziejstw mojego wiekowego piekarnika i gwarantuję, że dzięki takiemu sposobowi przyrządzenia bigosu jest on wyjątkowo dobry, niebanalny, o pełnym smaku i odpowiedniej konsystencji. Pozwala też na zapomnienie o nim na pewien czas (chociaż nie będzie to łatwe ze względu na wydobywające się zapachy), ponieważ nie wymaga częstego doglądania, a im częściej go później odgrzewamy, tym jest smaczniejszy.
-
Brownie - jak długo piec?
Piec w piekarniku nagrzanym do 170 C przez 20-25 minut. Do utworzenia się „skorupki” na wierzchu. Ciasto powinno być wilgotne wewnątrz, ale nie surowe.
-
Co zrobić, gdy tortownica jest nieszczelna?
Jeśli nie jesteście pewni szczelności swojej tortownicy, warto postawić ją na drugiej blaszce, by uniknąć ewentualnego zabrudzenia piekarnika.
-
Biszkopt idealny - jakie proporcje składników?
5 jajek, 1 szklanka cukru, 1 szklanka mąki pszennej – minus 3 łyżki, 3 łyżki mąki ziemniaczanej, 1 łyżeczka proszku do pieczenia, 1,5 łyżeczki octu (winnego lub spirytusowego)
-
Co zrobić, żeby kruszonka na cieście nie miekła?
Jeśli chcemy zachować jej chrupkość, lepiej przykryć ciasto ściereczką (kruszonka zamknięta w szczelnym pojemniku mięknie).