Jeśli do tej pory piekliście tylko na zakwasie żytnim, to smak tego chleba może Was zadziwić. Już sam zakwas jest nie tylko lżejszy i jaśniejszy, ale także różni się zapachem. Chlebek pszenny wyszedł dzięki niemu lekko słodkawy, zupełnie inny niż ten na zaczynie żytnim. Nie tylko smak chleba jest delikatniejszy, ale także jego miąższ.
Prosty i bardzo smaczny, zwykły chleb pszenny na drożdżach wzbogacony otrębami. O średnio wilgotnym miąszu z nieregularnymi dziurami. Czarnuszka narzuca mu specyficzny aromat, który nam jednak bardzo smakuje. Polecam.
Wiecie co? Znudziło naszą rodzinę sklepowe pieczywo. Szczególnie bułki. Są takie... hm... kapciowate, napuszone. Brak im prawdziwości, smaku, który pamięta się z dzieciństwa. Nawet bułki ciepłe, prosto z piekarni nie smakują już jak kiedyś. Zachciało nam się odmiany. W końcu nie ma to jak domowe pieczywo.
Mleczny chleb z jajkami wyszedł naprawdę udany, dawno już nie smakował mi tak chleb drożdżowy (dlatego, że zdecydowanie wolę te na zakwasie). Kolor miąższu jest lekko żółtawy, dzięki jajkom od kur „zielononóżek”. W smaku, podobnie jak i wyglądzie, można go porównać do chleba tostowego.
Do upieczenia tego chleba wystarczą składniki, miska, łyżka, keksówka i piekarnik. No, papier do pieczenia się przyda. Czas, jaki musimy poświęcić na jego wykonanie, to 5 minut - rośnie i piecze się bez naszego udziału. Jest pyszny i zdrowy.
Kiedy wypatrzyłam ją na sklepowej półce, musiałam ją mieć, taka piękna, złota, a ja lubię wszystko co złote;) Pierwszy na myśl przyszedł mi chleb z jej udziałem, poszukałam więc w sieci i (...) stworzyłam piękny i pyszny bochenek.
Dodawałam już do chleba mus gruszkowy i jabłkowy, ale miałam ochotę na nowy smak, który mnie zaintryguje. I tym sposobem do ciasta dodałam kisiel poziomkowy, który nie tylko sprawił, że chleb ma bardzo elastyczny miąższ i jest przyjemnie wilgotny, ale także słodkawy w smaku, lekko poziomkowy. Idealnie pasuje do wszelkiego rodzaju konfitur.
. Chleb okazał się bardzo, bardzo dobry – dokładnie taki, jaki chleb powinien być. Dość długo utrzymał świeżość, nie był suchy i nie rozwalał się podczas krojenia :)
Chleb został wykonany metodą dwufazową na podmłodzie żytniej. Pierwsza faza to przygotowanie podmłody z drożdży, wody i połowy przeznaczonej na chleb mąki, w tym przypadku z całości mąki żytniej. Druga faza to przygotowanie ciasto właściwego, w której dodaje się drugą połowę mąki (cała pszenną) i resztę składników
Tak więc prezentuję chleb składający się dokładnie z 4 składników i 4 godzin pracy. Chleb na zakwasie w sam raz na wypiekanie, kiedy się zaczyna przygodę z zakwasem, albo ma się na jakiś czas po dziurki w nosie „wyrafinowanych” przepisów.