Nocny chleb pszenno-żytni

Nocny chleb pszenno-żytni

Zdjęcie - Nocny chleb pszenno-żytni - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Po nocnych bułeczkach pszennych i po przepisie na pszenny chleb nocny, nabrałam ochoty na kolejny wypiek wykorzystujący tę metodę. Chodzi w niej o krótki czas przygotowania, bo 10 minut przed snem. Wystarczy wyrobić ciasto drożdżowe, ulepić z niego bułeczki lub przełożyć je do formy keksówki i wstawić przykryte do lodówki. Po 10 godzinach w lodówce, ciasto rośnie, a my w tym czasie śpimy. Rano wyciągamy je i zostawiamy w ciepłym miejscu na minimum 30 minut. Następnie pieczemy i poranny wypiek gotowy :)

Jest to bardzo prosty sposób na przygotowanie świeżego pieczywa dla domowników. Dzięki temu, możecie ich obudzić z rana kusząc zapachem upieczonego chleba.

Tym razem postanowiłam mąkę pszenną wymieszać z żytnią, a wierzch chleba posypać płatkami żytnimi, aby było jeszcze zdrowiej i smaczniej. Chleb wyszedł bardzo dobry, ale nie potrafię stwierdzić, czy lepszy od pszennej wersji. Każdy z nich jest trochę inny w smaku. Jeśli lubicie chleby pieczone na klasycznej mące żytniej (o typie 720), a jeszcze chętniej mąkę tę łączycie z pszenną, to ten przepis na pewno Wam się spodoba.

Zdjęcie - Nocny chleb pszenno-żytni - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Zdjęcie - Nocny chleb pszenno-żytni - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

5.0 z 1 ocen

Nocny chleb pszenno-żytni Autor: Tosia Czas przygotowania: 10 godziny Czas pieczenia: 40 minut Całkowity czas: 10 godziny 40 minut

Porcje: 1

Składniki
  • 350 g mąki żytniej typ 720
  • 300 g mąki pszennej typ 650
  • 380-400 ml letniej wody
  • 2 łyżeczki suszonych drożdży instant
  • łyżka miodu
  • łyżeczka soli
  • 4 łyżki płatków żytnich (lub owsianych)

Instrukcja
  1. Mąkę pszenną przesiewamy do misy i mieszamy z mąką żytnią. Mąki mieszamy z drożdżami i solą. Dodajemy miód.
  2. Powoli wlewamy letnią, lecz nie gorącą wodę i zaczynamy wyrabiać ciasto. Kontrolujemy jego konsystencję. Ciasto powinno być zbite i lepkie. Po kilku minutach zwilżamy dłonie wodą i przekładamy ciasto do keksówki wyłożonej pergaminem. Mokrą ręką wyrównujemy wierzch ciasta (dzięki temu się nie będzie lepić) i posypujemy płatkami żytnimi. Keksówkę owijamy w czystą ściereczkę i wstawiamy na noc do lodówki.
  3. Rano ciasto będzie wyrośnięte. Wyjmujemy je z lodówki i zostawiamy w cieple na 30 minut.
  4. Piekarnik nagrzewamy do 190 stopni. Wkładamy keksówkę i pieczemy chleb przez 40 minut. Po tym czasie wyjmujemy chleb z formy i studzimy przed krojeniem.

3.1.09

Kategorie przepisów