Smaczne i bardzo proste ciasto drożdżowe. Nie trzeba go wyrabiać tak długo jak tradycyjne. Wystarczy dzień wcześniej wymieszać drożdże z kilkoma składnikami, odstawić do wyrośnięcia, a następnego ranka wsypać mąkę ,następnie zmiksować, tylko do połączenia się składników i już tylko bakalie dorzucić oraz szczyptę soli.
Masło i cukier zmiksowałam na puszystą masę - masło musi być naprawdę miękkie. Dodałam po kolei jajka i mleko - cały czas miksując. Na koniec dodałam stopniowo mąkę z proszkiem do pieczenia i solą. Ciasto wylałam do formy nasmarowanej masłem, na wierzchu ułożyłam żurawinę i posiekane orzechy. Posypałam grubym cukrem trzcinowym.
Przepis na tę pyszną i kolorową sałatkę znalazłam na opakowaniu mrożonych krewetek. Zaintrygowało mnie połączenie krewetek z mango i postanowiłam zrobić tę sałatkę. Jest fantastyczna i zdecydowanie wchodzi do mojego repertuaru.
Pasztet z soczewicy ma ciekawy smak jest doskonałym dodatkiem do kanapeczki. Polecam nie tylko dla wegetarian. Choć osobiście wole mięsne pasztety :-) ale przecież każdy ma inny smak i gust ...
No dobra nie wiem czy chińska ale to moja wariacja na temat chińskich zup. Jest idealna na zimne dni i zatkane zatoki, rozgrzewa imbirem, smakuje grzybami shitake i syci pszennym makaronem udon (nie miałam w domu ryżowego czy sojowego).
Czy tofu może smakować pysznie? Ano może! Jeśli zostanie odpowiedno przyrządzone nie jedna osoba będzie sie nim zajadała. Moja dzisiejsza propozycja to tofu zamarynowane w mieszaninie soku cytrynowego, sosu sojowego i sporej ilości świeżego imbiru, a następnie obtoczone w panierce sezamowej.
Autorem zupy pieczarkowej widocznej na zdjęciu jest mój mąż. Zaczął od prostych rzeczy, tak jak ta zupa, ale robił też już trudniejsze; wszystko wychodziło bardzo dobrze, więc bardzo się cieszę, że mam tak dobrego zmiennika w kuchni :)
Kruche ciasteczka orzechowe są pyszne do kawy i na drugie śniadanie. Można je chrupać od razu po upieczeniu lub włożyć je do puszki, nie tracą nic na smaku! Skorzystałam z przepisu Ewy Aszkiewicz, z jej książki o tytule "Słodka kuchnia polska", polecam do wypróbowania!
Przepis jest bardzo prosty - wystarczy zagnieść ciasto, wstawić na godzinę do lodówki, a potem rozwałkować i formować rogaliki. Żadnego czekania na wyrastanie - zwinięte rogaliki wstawiamy od razu do piekarnika i po 20 minutach mamy rumiane i pachnące rożki :)
Zmiksowałam ser z masłem i cukrem na puszystą masę. Dodałam po kolei jajka - wymieszałam dokładnie i stopniowo dodałam mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia i solą. Na koniec dodałam ekstrakt waniliowy i żurawinę.
Powrocila zima. Przypomniala sobie o nas w chwili gdy ja juz na dobre rozkoszowalam sie iscie wiosnennym klimatem. Kilka dni temu mialam wrazenie, ze spadl pierwszy, wiosenny deszcz. W jego dosc cieplych strugach wracalysmy sobie z Viki do domu. S