Porady kulinarne
-
Majeranek i cząber - kiedy dodawać je do gotowania?
Suszony majeranek i cząber są idealne do potraw z fasolą lub grochem. Jednak warto pamiętać, żeby dodawać je zawsze pod koniec przygotowywania potrawy, ponieważ gorzknieją podczas długiego gotowania.
-
Jak rozgnieść ugotowany kalafior?
W celu rozdrobnienia kalafiora, możesz go przecisnąć przez praskę do ziemniaków lub rozgnieść tłuczkiem.
-
Kotlety rybne - jaką rybę wybrać?
Do kotletów rybnych najlepiej użyć świeżych filetów z białej ryby takich jak dorsz, ponieważ zapewniają one delikatny i subtelny smak, który idealnie komponuje się z dodatkami. Świeże filety są również łatwiejsze do przygotowania i formowania, co sprawia, że kotlety mają lepszą konsystencję.
Dorsz jest bogaty w białko i niskotłuszczowy, co czyni go zdrowym wyborem na codzienny posiłek. Ponadto, świeża ryba ma bardziej intensywny smak i lepszą teksturę w porównaniu do mrożonej, co przekłada się na wyśmienite kotlety rybne.
Jeśli używasz mrożonej ryby, dokładnie ją osusz przed zmieleniem, aby kotlety nie były zbyt wodniste.
-
Pesto - czym zastapić orzeszki piniowe?
Dość ekskluzywne orzeszki pinii możemy zastąpić popularnym słonecznikiem lub pestkami dyni, które również podprażamy na suchej patelni.
-
Dobre kruche ciasto lubi chłód
Dwie główne zasady przygotowania dobrego kruchego ciasta to:
1. Krótkie zagniatanie - kruche ciasto nie lubi ciepła rąk. Do połączenia składników używajmy noża lub malaksera.
2. Dokładne schładzanie ciasta - ciasto przed pieczeniem musi być dobrze schłodzone, żeby masło nie zaczęło się roztapiać, zamiast szybko zapiec.
-
Kruche ciasto - co zrobić, aby wyszło?
Dwie główne zasady przygotowania dobrego kruchego ciasta to:
1. Krótkie zagniatanie - kruche ciasto nie lubi ciepła rąk. Do połączenia składników używajmy noża lub malaksera.
2. Dokładne schładzanie ciasta - ciasto przed pieczeniem musi być dobrze schłodzone, żeby masło nie zaczęło się roztapiać, zamiast szybko zapiec
-
Tosty francuskie - jakie pieczywo?
Do przygotowania tostów najlepiej wykorzystać lekko czerstwą chałkę. Można też użyć chleba tostowego. Ważne, żeby nie było to świeże pieczywo.
-
Racuchy - jaka temperatura smażenia?
Temperatura oleju do smażenia nie może być zbyt wysoka. Racuchy smażymy powoli, inaczej będą surowe w środku, a spieczone na zewnątrz.
-
Pieczeń - co zrobić, aby miała chrupiącą skórkę?
Jeżeli na 10 min. przed końcem pieczenia posmarujemy pieczeń konfiturą lub miodem, będzie miała chrupiącą, apetyczną skórkę.
-
Jak zrobić dobre faworki?
1. Mocne rozbicie ciasta wałkiem jest konieczne, żeby faworki były lekkie.
2. Nie należy zbyt mocno rumienić faworków, powinny mieć jasny kolor.
-
Wszystko o pączkach:
1. Nigdy nie używamy zaczynu, który się dobrze nie spienił.
2. Dobrze usmażony pączek posiada jasną otoczkę, to oznaka że dobrze wyrósł i będzie lekki.
3. Pączki można również nadziewać po usmażeniu za pomocą rękawa cukierniczego ze specjalną tylką do nadziewania.
4. Nie dodawajmy do ciasta więcej cukru, pączki będą się palić.
-
Zupa fasolowa - jak ja zagęścić?
Aby zagęścić zupę zmiksuj jedną lub dwie chochle zupy i przełóż z powrotem do garnka.
-
Kwaśnica - jaka kapusta?
Do gotowania kwaśnicy najlepsza jest bardzo kwaśna kapusta kiszona w beczce.
-
Bitki wieprzowe - jakie mięso wybrać?
Najlepiej sprawdzą się kawałki szynki lub łopatki wieprzowej, ponieważ mają odpowiednią strukturę, która po obsmażeniu i duszeniu staje się miękka i soczysta. Szynka i łopatka wieprzowa mają naturalne przerosty tłuszczu, które podczas duszenia rozpuszczają się i to one zapewnią daniu odpowiednią wilgotność - nadają potrawie wyjątkowej soczystości.
Jeśli wolisz chudsze mięso, wybierz schab lub polędwicę wieprzową, ale wtedy duś potrawę krócej, by nie straciła wilgoci. Unikaj bardzo tłustych kawałków, ponieważ mogą one zdominować smak delikatnego sosu pieczarkowego.
Wybierając mięso, zwróć uwagę na jego kolor – powinno być jasnoróżowe, co świadczy o jego świeżości. Mięso wieprzowe najlepszej jakości ma… -
Flaki - jakie przyprawy dodać?
Nie zapomnij o przyprawach – majeranek, słodka i ostra papryka oraz imbir idealnie komponują się z wołowiną i pomidorami, nadając flakom ziołowego, lekko pikantnego aromatu. Dodaj je w odpowiednich ilościach, by stworzyć wyrazisty, ale harmonijny smak.
Majeranek jest kluczowy w daniach z flakami – nadaje im przyjemną, ziołową nutę i świetnie podkreśla smak mięsa, sprawiając, że potrawa staje się pełniejsza. Doskonale komponuje się z wołowiną, dzięki czemu flaki nabierają tradycyjnego aromatu, który kojarzy się z polską kuchnią.
Słodka papryka to z kolei dodatek, który nadaje flakom delikatności i subtelnej słodyczy, co równoważy ich intensywność. Warto dodać jej nieco więcej,… -
Jak przygotować mąkę do naleśników?
Przesiewaj mąkę przed dodaniem do miski. Ta prosta czynność wpływa na lekkość ciasta i ułatwia mieszanie składników.