Faworki

Faworki
Zdjęcie - Faworki - Przepisy kulinarne ze zdjęciami Zdjęcie - Faworki - Przepisy kulinarne ze zdjęciami Zdjęcie - Faworki - Przepisy kulinarne ze zdjęciami Zdjęcie - Faworki - Przepisy kulinarne ze zdjęciami Składniki
  • 450 g mąki pszennej
  • 3/4 szklanki śmietany 18%
  • 6 żółtek
  • 1 łyżka spirytusu
  • szczypta soli
  • 1 l oleju Kujawskiego z pierwszego tłoczenia (do smażenia)
  • cukier puder
Przygotowanie

Mąkę przesiewamy do miski, dodajemy żółtka, śmietanę, szczyptę soli, spirytus, mieszamy całość ręcznie lub za pomocą miksera wyposażanego w hak do wyrabiania ciasta.


Kiedy składniki się połączą rozpoczynamy wyrabianie ciasta na blacie, ugniatamy aż powstanie gładka, lśniąca kula, zawijamy w folie spożywczą i odkładamy na ok 30 minut w temperaturze pokojowej.


Po tym czasie traktujemy ciasto bardzo brutalnie wałkiem, rozwałkowujemy, składamy rozbijamy mocno wałkiem, znów rozwałkowujemy, składamy i rozbijamy wałkiem, tak postępujemy kilkakrotnie, przez ok 15 minut, wszystko to ma na celu wprowadzenia do ciasta powietrza, a w konsekwencji uzyskanie lekkich faworków.


Ciasto ponownie zawijamy w folie i wkładamy do lodówki na ok 30 minut.


Dzielimy ciasto na pół, jedną cześć owijamy folią żeby nie wyschła, drugą rozwałkowujemy, cieniutko, kroimy radełkiem na paski o wymiarach ok 12/3 cm, na środku nacinamy, w celu dekoracyjnym przewlekamy końce przez nacięcie.


W szerokim rondlu podgrzewamy olej, do temperatury 175°C, należy kontrolować temperaturę, najlepiej za pomocą termometru kuchennego, faworki smażymy partiami, dosłownie kilka sekund, do lekkiego zrumienienia, odkładamy na ręcznik papierowy, oprószamy cukrem pudrem.


Porady:

1. Mocne rozbicie ciasta wałkiem jest konieczne żeby faworki były lekkie.

2. Nie należy zbyt mocno rumienić faworków, powinny mieć jasny kolor.



Przepis pochodzi z slodki-kompromis.pl

Kategorie przepisów