Porady kulinarne
-
Co zrobić, aby fasola nie wzdymała?
Kilka rad odnośnie gotowania fasoli, aby zmniejszyć działanie wzdymające:
- fasolę namoczyć na noc
- wodę z moczenia wylać, gotować w świeżej
- pierwsze 10 minut gotowania - bez przykrycia, na bardzo mocnym ogniu
- potem do miękkości na wolnym ogniu pod przykryciem
- solimy do smaku na koniec.
-
Kapusta z grochem - jak przygotować groch?
Groch przebrać i dokładnie wypłukać. Jeśli używamy połówek grochu - nie trzeba go namaczać. Cały groch najlepiej namoczyć na noc. Groch ugotować w wodzie, w której się moczył (ma jej być niewiele - tyle, żeby go lekko zakrywała). Pod koniec gotowania posolić. Groch powinien być dobrze rozgotowany.
-
Orzech kokosowy - jak go otworzyć?
Najpierw należy odlać płyn. W tym celu szpikulcem do lodu lub śrubokrętem należy zrobić dziurę (na orzechu są takie trzy plamki ciemnego koloru - jedna z nich powinna być w miarę cienka). Do kubeczka wylać płyn z orzecha, przecedzając go przez sitko. Orzech wstawić do piekarnika rozgrzanego do około 180 stopni i piec aż zacznie pękać (około pół godziny). Teraz wystarczy stuknąć orzech młotkiem - powinien rozpaść się na kawałki.
-
Pierogi - jak je przygotować i formować ?
Do ciasta pierogowego nie dodaję nigdy jajek czy jakichkolwiek innych składników. Mąkę zalewam w miarę gorącą wodą (tak żeby nie poparzyć rąk) - dzięki temu ciasto jest elastyczne. Ciasto dokładnie wyrobić dodając w zależności od potrzeby mąkę lub wodę.
Jeśli chodzi o formowanie pierogów, każdy ma swoją ulubioną, sprawdzoną metodę. Ja rozwałkowuję część ciasta i wycinam foremką koła, sklejam i robię falbankę.
-
Bakłażan - jak usunąć goryczkę?
Bakłażan ma w sobie charakterystyczną goryczkę, która nie usunięta popsuje jego smak. Jednak wystarczy pokrojone w plastry warzywo oprószyć solą, odstawić na przynajmniej pół godziny (ja zostawiam nawet na całą godzinę), potem osuszyć ręcznikiem cały sok, który dość obficie się wytworzy.
-
Bakłażan - jak go smażyć?
Bakłażan niemiłosiernie chłonie tłuszcz, na którym się smaży. Patelnię wystarczy skropić oliwą, a po przewróceniu plastrów na drugą stronę podlać dodatkowo 1-2 łyżki (suchy bakłażan też nie jest dobry).
-
Jak uzyskać złoty kolor zalewy do słoików?
Zalewa uzyskuje ładny, żłoty kolor dzieki dodatkowi kurkumy.
-
O czym należy pamiętać marynując łososia?
Marynując łososia należy pamiętać o kilku ważnych zasadach:
- nie można korzystać z mrozonej ryby !!!
- ryba powinna być bardzo świeża,
- nie można przesadzić z ilością koperku,
- nie stosować koperku pokrojonego tylko cały pęczek (pokrojony ciężko będzie usunąć). -
-
Jak rozdrobnić bakalie?
W jednym z programów Anny Olson podpatrzyłam jak szybko poradzić sobie z tą czynnością. Anna użyła do tego nożyczek - postanowiłam to wypróbować i jak najbardziej polecam.
-
Bakłażan - co zrobić przed pieczeniem?
Należy ponakłuwać bakłażana przed pieczeniem - ja tego nie zrobiłam - Wam radzę tak zrobić... Jeden z moich bakłażanów w czasie pieczenia po prostu eksplodował (naprawdę wybuchł) i wylądował na ściankach piekarnika.
-
Jak przygotować buraki do pieczenia?
Wystarczy je dokładnie umyć, potem każdego buraka owinąć w folię aluminiową i piec w temperaturze 200 stopni od 45 do 60 minut w zależności od wielkości.
-
Jak zrobić karmel?
Cukier stopić na niedużej patelni. Powinien się on całkowicie rozpuścić. Należy bardzo uważać bo jest bardzo gorący. Karmel szybko rozprowadzić na papierze jak najcieńszą warstwą. Zostawić do wystudzenia i potem rozdrobnić.
-
Co zrobić z kasztanami przed pieczeniem?
Kasztany naciąć ostrym nożem na krzyż - nacina się je gdyż w przeciwnym razie mogą dość mocno zabrudzić nam piekarnik - po prostu wybuchną.
-
Golonka - co robić podczas pieczenia ?
Podczas pieczenia należy pamiętać o obracaniu golonek i ewentualnym podlewaniu wodą.
-
Jak mrozić pierogi?
Pierogi układać porcjami na oprószoną mąką desce. Kiedy zamarzną, przełożyć do woreczka i na desce ułożyć kolejną porcję.