Bakłażan smażony

Uwielbiam bakłażany za ich smak a jeśli dodać do tego, że są źródłem wielu witamin, to czy pozostaje mówić coś więcej?
Najlepsze są takie zwykłe - usmażone na oliwie. Pamiętam jeden z pobytów w Chorwacji - byliśmy wtedy w miasteczku Omiš w środkowej Dalmacji (polecam to miejsce). Zaraz na początku pobytu w jednym ze sklepików kupiliśmy bardzo tanio - dosłownie za grosze bakłażany. Kupiliśmy ich chyba ze dwa kilo - kolacja to był smażony bakłażan popijany cudownym domacim vinem. Ku naszemu zdziwieniu na drugi dzień bakłażany były w tej samej cenie, co więcej - było tak do końca naszego pobytu. Muszę powiedzieć, że zjedliśmy ich wtedy bardzo, bardzo dużo. Pamiętam, że już po powrocie do domu, dzieci z rozrzewnieniem wspominały ten smak lata.
Przygotowanie takiego bakłażana jest banalnie proste, należy tylko pamiętać o dwóch rzeczach. Bakłażan ma w sobie charakterystyczną goryczkę, która nie usunięta popsuje jego smak. Jednak wystarczy pokrojone w plastry warzywo oprószyć solą, odstawić na przynajmniej pół godziny (ja zostawiam nawet na całą godzinę), potem osuszyć ręcznikiem cały sok, który dość obficie się wytworzy. Drugą sprawą jest smażenie. Bakłażan niemiłosiernie chłonie tłuszcz, na którym się smaży. Patelnię wystarczy skropić oliwą, a po przewróceniu plastrów na drugą stronę podlać dodatkowo 1-2 łyżki (suchy bakłażan też nie jest dobry).
Zdjęcie - BAKŁAŻAN SMAŻONY - Przepisy kulinarne ze zdjęciami Bakłażan smażony - Laura SKŁADNIKI:
  • bakłażan
  • mąka do obtoczenia
  • sól
  • oliwa z oliwek
Bakłażany opłukać, pokroić w centymetrowe plastry i oprószyć solą. Odstawić na przynajmniej pół godziny. Po tym czasie wytrzeć plastry z soku, który pojawi się w dość dużej ilości.
Zdjęcie - BAKŁAŻAN SMAŻONY - Przepisy kulinarne ze zdjęciami
Rozgrzać patelnię z 1-2 łyżkami oliwy. Plastry obtaczać w mące i smażyć z obu stron. Po przewróceniu podlać niewielką ilości oliwy - chyba, że ktoś lubi wersję bardziej tłustą...

Przepisy z tych kategorii

Frytki z selera
1

Frytki z selera

Beti Beti
kruche babeczki

Zapiekane warzywa sezonowe

Zapiekane warzywa sezonowe

kulinarne_podroze kulinarne_podroze
Kulinarne podróże

Kotleciki z soczewicy i warzyw
9

Kotleciki z soczewicy i warzyw

Cris Cris
Zakamarki mojej kuchni

Klopsiki z soczewicy z sosem  pomidorowym
10

Klopsiki z soczewicy z sosem…

Wedelka Wedelka
Kuchenne wzloty i upadki młodej mężatki

Curry z czerwoną soczewicą i  kalafiorem
15

Curry z czerwoną soczewicą i…

Wedelka Wedelka
Kuchenne wzloty i upadki młodej mężatki

Pieczone bataty
3

Pieczone bataty

gania gania
My cuisine