Porady kulinarne

  • Jakie ziemniaki na kopytka?

    Do kopytek najlepiej nadają się mączyste ziemniaki. Różne rodzaje ziemniaków mogą wymagać różnej ilości mąki, do mniej mączystych ziemniaków będzie trzeba dodać więcej mąki. Do ich przygotowania doskonale sprawdzą się ziemniaki, które zostały nam z poprzedniego dnia.

    Pochodzi z przepisu: Jak zrobić kopytka?
  • Jak smażyć pączki?

    Pączki smażę na dobrze rozgrzanym (do ok. 180 oC) oleju roślinnym (zwykle rzepakowym lub z pestek winogron). Czasem dodaję też kostkę smalcu- pozwala zwiększyć temp. smażenia. Pamiętajcie jednak, że olej nie może być zbyt gorący. Pączki smażone w zbyt mocno rozgrzanym tłuszczu będą spalone na zewnątrz i surowe w środku, dlatego nad temperaturą oleju trzeba panować. W razie konieczności, gdy zbytnio się rozgrzeje, zdejmij garnek na chwilę z palnika, żeby miał okazję nieco się schłodzić i dopiero po kilku dobrych minutach wróć do dalszego smażenia

  • Jak rozmrozić groszek?

    Zalewamy go wrzątkiem na niecałą minutę, odsączamy na sitku, przelewamy zimną wodą.

  • Kasza jaglana - co zrobić, aby uniknąć goryczy?

    Najpierw kaszę należy podprażyć na suchej patelni, a następnie opłukać wrzącą wodą, a dopiero potem ugotować pod przykryciem.

    Pochodzi z przepisu: Karobowy budyń jaglany
  • Jakie warzywa do kotletów?

    Ważne, by warzywa używane do przygotowania kotletów nie były zbytnio nasączone wodą, warto je więc ugotować na parze lub upiec do miękkości z odrobiną oliwy. W tym drugim przypadku na blaszkę można od razu dorzucić por z czosnkiem i tym sposobem mieć już w zasadzie cały obiad gotowy za jednym razem, bo potem wystarczy już tylko doprawić i zmiksować składniki.

  • Kruche ciasto - co zrobić przd pieczeniem?

    Przed wyłożeniem ciasta natłuść formę olejem lub wyłóż ją papierem do pieczenia. Cały wyklejony spód ciasta ponakłuwaj widelcem, aby się nie wybrzuszyło podczas pieczenia. W tym celu możesz je również obciążyć np. ziarnami fasoli. Kontroluj cały proces pieczenia tak, aby wierzch ciasta wyszedł ładnie zarumieniony.

  • Jak dobrze ubić pianę z białek?

    Na początek upewnij się, że miska, w której ubijasz białka oraz narzędzia do ubijania są czyste, suche i wolne od tłuszczu. Starannie oddzielaj białka od żółtek tak, aby do białek nie przedostał się żaden ślad żółtek. Po rozpoczęciu ubijania piany, gdy białka zaczną się pienić i być lekko piankowe, zacznij dodawanie cukru stopniowo, łyżka po łyżce, aby cukier całkowicie i równomiernie roztopił się w pianie. Kontynuuj ubijanie białek aż uzyskasz sztywne i błyszczące szczyty pianki.

  • Kruche ciasto - jaka mąka?

    Mąka to kluczowy składnik, który wpływa na teksturę i kruchość ciasta. Przygotuj mąkę typu krupczatka zgodnie z przepisem. Krupczatka jest mąką pszenną gruboziarnistą, a jej konsystencja przypomina kaszkę. Jeżeli nie dysponujesz tym rodzajem mąki możesz zastosować zwykłą mąkę pszenną, optymalnie typu 450-550. Jest to mąka drobnoziarnista. Spód będzie miał inną teksturę, ale będzie równie smaczny.

  • Czy smażyć naleśniki zaraz po przygotowamniu ciasta?

    Pozwól ciastu na naleśniki na słodko i słono odpocząć przez około 20 minut przed smażeniem. Dzięki temu składniki lepiej się połączą, a ciasto będzie łatwiejsze w obróbce. Ciasto zgęstnieje w tym czasie, więc jeśli trudno rozprowadza się na patelni - możesz dolać trochę płynu.

    Pochodzi z przepisu: Naleśniki
  • Woda gazowana - dlaczego dodajemy ją do naleśników?

    Użycie wody gazowanej jest sekretem puszystych i lekkich naleśników. Bąbelki w wodzie wprowadzają do ciasta powietrze, co sprawia, że naleśniki są bardziej delikatne.

    Pochodzi z przepisu: Naleśniki
  • Jak przygotować mąkę do naleśników?

    Przesiewaj mąkę przed dodaniem do miski. Ta prosta czynność wpływa na lekkość ciasta i ułatwia mieszanie składników.

    Pochodzi z przepisu: Naleśniki
  • Brzoskwinie - jak ściągnąć skórkę ?

    W głębszym garnku zagotowuję wodę, a skórkę każdej brzoskwini nacinam na krzyż. Następnie zanurzam w wodzie owoce przez ok. 30 sekund, a następnie przekładam je do naczynia wypełnionego lodowatą wodą. Dzięki takiemu procesowi, skórka w prosty sposób zejdzie z owoców i nie będzie trzeba jej obierać.

  • Jak wyparzyć słoiki na przetwory?

    Wstawić suche słoiki do zimnego piekarnika i ustawić na temperaturę 100 stopni, po 25-30 minutach od momentu nagrzania się piekarnika wyłączyć go, uchylić drzwiczki i zostawić słoiki do całkowitego wystygnięcia;

  • Jakie ziemniaki nadają się na kulki ziemniaczane?

    Bardzo ważne, żeby wykorzystać ziemniaki typu C, czyli takie które są najbardziej mączyste i zawierają najwięcej skrobi. Należą do nich np. gatunki Bryza, Centa, Honorata, Tajfun, Ibis, Gracja, Grot, Etiuda i Legenda.

    Pochodzi z przepisu: Kulki ziemniaczane
  • Czym różni się cukinia i kabaczek?

    Cukinia i kabaczek, różnią się od siebie stadium rozwoju, ale to w zasadzie to samo warzywo.

    Pochodzi z przepisu: Placki z cukinii / kabaczka
  • Dżem z agrestu - ile cukru?

    Dodatek cukru do dżemów bywa zróżnicowany. Dodając 500-700g cukru na 1 kilogram agrestu, dżem nie wymaga dodatkowego utrwalania. Cukier użyty w takiej proporcji jest rzeczywiście środkiem konserwującym. Można ograniczyć ilość cukru w dżemie do 200g na 1 kilogram owoców, należy jednak zagęścić dżem agrestowy przez odparowanie, a jego trwałość zapewnić drogą pasteryzacji.

    Pochodzi z przepisu: Dżem z agrestu

Zobacz też