Chałka bezglutenowa
Bezglutenowa chałka
Bezglutenowa chałka to przepis, którym uszczęśliwicie kogoś, kto sądził, że bezglutenowa dieta nie pozwoli rozkoszować się tym wyjątkowym pieczywem. Idealna na śniadanie czy też jako słodki element rodzinnych spotkań. Niezbędna na wielkanocnym tradycyjnym stole. Chałka to wypiek, który swoim smakiem i aromatem przypomni Wam beztroskie chwile z dzieciństwa. Jeśli jeszcze nie piekliście takiej chałki, to najwyższa pora spróbować!
Z wymienionych składników zapleciecie jedną chałkę. Do przygotowania użyłam jajek i mleka oraz oleju rzepakowego. Jako bazy do ciasta użyłam drożdży – u mnie suszonych, ale możecie też użyć świeżych.
Przepis na domowy wypiek bez glutenu
Pieczenie chałki w domu to nie tylko sposób na własnoręcznie przygotowane pieczywo, ale też okazja do spędzenia czasu na twórczej zabawie w kuchni. Cały proces tworzenia ciasta, jego wyrastanie są świetną propozycją na kreatywne przygotowanie świąt z całą rodziną. Dla nikogo nie będzie zaskoczeniem, że dzieci wprost uwielbiają tę chałkę, ale nie tylko one!
Chałka bez glutenu – inspiracje i warianty
Bezglutenowa chałka jest wspaniałą bazą do kulinarnych eksperymentów, do czego Was bardzo zachęcam. Do jej upieczenia wykorzystałam mieszankę mąk bezglutenowych przygotowaną do wypieku ciasta i chleba. Świetnie sprawdza się w przypadku wypieków takich jak chałka.
Możecie podkręcić smak ciasta, dodając ulubione aromaty — waniliowy czy migdałowy. Jeśli jesteście fanami suszonych owoców na przykład rodzynek, z powodzeniem możecie dodać je do ciasta. Kiedy już przetestujecie tę chałkę, może będziecie chcieli poznać inne smakowite przepisy? Doskonałym wyborem będzie na przykład bananowa chałka z gorzką czekoladą. Fanów migdałów i ich niezwykłego aromatu zachęcam do wypróbowania chałki z marcepanem. Jeśli natomiast chcielibyście spróbować zaskakującej wytrawnej chałki, koniecznie zobaczcie przepis na chałkę z dodatkiem purée ziemniaczanego.
Czekam na Wasze historie z domowego pieczenia!
Czy już wypróbowaliście przepis na bezglutenową chałkę? Jestem ogromnie ciekawa Waszych opinii o tym przepisie! Koniecznie dajcie znać, jak Wam się udała. Zachęcam Was do dzielenia się swoimi przemyśleniami w komentarzach. Każdy Wasz komentarz jest dla mnie dalszą zachętą do kulinarnych eksperymentów.
Czas całkowity: 2 godz. 40 min.
Czas wyrastania: 2 godz.
Czas wypieku: 20 min.
Składniki na chałkę bezglutenową:
- drożdże suszone instant - 4 g
- jajko - 2 szt.
- sól - 1 łyżeczki
- cukier - 30 g
- mleko - 125 ml
- migdały - 10 g
- mąka bezglutenowa - 250 g
- olej rzepakowy - 30 ml
Potrzebne narzędzia:
- miska
- waga kuchenna
- foliowy woreczek
- pędzelek
- papier do pieczenia
Jak upiec chałkę bezglutenową?
1. Do bezglutenowej mąki uniwersalnej dodajemy cukier, sól, drożdże suszone i mieszamy. Dodajemy 1 jajko, olej rzepakowy i stopniowo dolewamy mleko, mieszając masę łyżką. Ciasto przekładamy na oprószony mąką blat i zagniatamy przez około 10 minut na gładkie i elastyczne ciasto. Ciasto może się lekko kleić, więc wygodnie jest użyć robota kuchennego z hakiem.
2. Dobrze wyrobione ciasto na bezglutenową chałkę przekładamy do miski. Odstawiamy w ciepłe miejsce na około 1,5 godziny do wyrośnięcia.
3. Wyrośnięte ciasto dzielimy na 5 równych części. Każdą z nich rolujemy w 30cm wałeczki. Łączymy wszystkie z jednej strony i zaplatamy chałkę w następujący sposób: zewnętrzny wałeczek przekładamy do środka ponad dwoma kolejnymi, następnie to samo robimy od drugiej strony i powtarzamy aż do końca.
4. Końce chałki zakładamy pod spód i przekładamy na blachę wyłożoną pergaminem. Przykrywamy ściereczką i odstawiamy do ponownego wyrośnięcia na około 30 minut. Po wyrośnięciu smarujemy chałkę rozmąconym jajkiem i posypujemy posiekanmi migdałami. Świetnie sprawdzą się też płatki lub inne ziarna lub orzechy.
5. Chałkę bezglutenową pieczemy w piekarniku przez około 20 minut w 180 stopniach C na złoty kolor.