Porady kulinarne
-
Ryż - co zrobić, aby szybciej się gotował?
Ryż przepłucz, a następnie zalej zimną wodą i odstaw na 15-20 minut.
-
Chipsy z obierek ziemniaczanych
Ziemniaki umyj pod bieżącą wodą, obierz. Skórki ułóż na blasze pokrytej papierem do pieczenia i piecz przez ok. 10-15 minut w 200°C. W połowie czasu obróć je na drugą stronę.
-
-
Sok z jarmużu - z czym łączyć jarmuż?
Z jarmużem świetnie komponują się jabłka, gruszki, kiwi, banan czy owoce cytrusowe.
-
Sernik na zimno - jaki ser użyć?
Do serników na zimno zalecam wykorzystanie sera w wiaderku ze względu na jego gładką strukturę. Ważne jest jednak, aby był to w 100% zmielony twaróg, a nie mieszanka śmietanki z mlekiem w proszku i kilkunastoma innymi składnikami!
-
-
Pancakes - jakich składników użyć?
Sekretem przygotowania idealnych pankejków jest dodanie do ciasta jogurtu lub maślanki i wykorzystanie masła zamiast oleju.
-
Risotto - jak przygotować?
Ryż musi powoli upijać się wodą, pęcznieć w oczach i nabierać kremowej tekstury. Dlatego niezmiernie ważny jest cały rytuał powolnego dolewania płynu i mieszania. Gotując risotto, należy przygotować sobie pół godziny wolnego czasu i niespiesznie mieszać w garnku, słuchając dobrej muzyki. Polecam również nalać sobie lampkę wina lub jak w tym przypadku cydru, a cały rytuał nabierze formy relaksu. 😉 Pamiętajcie również, aby ani ryżu, ani szparagów nie przegotować. Wszystko powinno być al dente, czyli w sam raz na ząb, zaś samo danie nie powinno być za gęste (konsystencja owsianki będzie tutaj idealna) – dlatego zawsze pod koniec gotowania dolewam…
-
Kasza jaglana - co zrobić, aby uniknąć goryczy?
Najpierw kaszę należy podprażyć na suchej patelni, a następnie opłukać wrzącą wodą, a dopiero potem ugotować pod przykryciem.
-
Jak zrobić karmel?
Cukier podgrzewać powoli na średniej mocy palnika i nie mieszać, gdyż spowoduje to powstawanie twardych kryształków cukru. Zamiast tego, wystarczy delikatnie przechylać naczynie, aby karmel podgrzewał się równomiernie
-
Jak zastąpić pektynę?
Pektynę można również zamienić na łyżeczkę skrobi ziemniaczanej wymieszanej z odrobiną wody. Wtedy należy ją wlać pod koniec gotowania owoców i poczekać chwilę, aż całość zgęstnieje.
-
Domowa tortilla - jaka mąka?
Należy wybrać odpowiednią mąkę. Ta, którą można dostać powszechnie w naszych sklepach, zupełnie się do tego celu nie nadaje. Masa harina najłatwiej kupić przez Internet. W zastępstwie można użyć także wenezuelskiej mąki PAN, której używa się do arepas. Nie jest ona wprawdzie nixtamalizowana i jest nieco grubiej zmielona, ale również ziarna kukurydzy pozbawia się najpierw łusek w sposób mechaniczny, a następnie gotuje.
-
Jak przygotować totopos?
Totopos wykonujemy przez krojenie kukurydzianej tortilli na trójkąty i smażenie na oleju.